Žandikaulio cista

Kas yra žandikaulio cista?

Žandikaulio cista – tai patologinė ertmė arba darinys, dažniausiai apribotas kapsule. Cistos ertmė dažniausiai būna pripildyta įvairaus turinio (skysčio arba klampesnės medžiagos, sudarytos iš žuvusių ląstelių ar gleivių).

Kokios yra žandikaulio cistos?

  • Odontologeninės. Odontogeninės kilmės cistos formuojasi apie negyvybingo danties šaknį, neišdygusį dantį, periodonto raištį, danties tarpšaknį ar kitas danties dalis. Dantų cistos dažniausiai susiformuoja šalia negyvų dantų arba aplink juos. Dažniausiai susiformuojančių danties cistų priežastis – negydyta ar netinkamai gydyta danties šaknis, dantų traumos.
  • Ne odontogeninės. Ne odontogeninės kilmės cistos formuojasi kandžių kanale, kietajame gomuryje ir kitose burnos ertmės srityse.

Ar cistos skausmingos?

Pradinėse stadijose cistos dažniausiai būna neskausmingos ir nesukelia jokių klinikinių simptomų. Negydomos jos gali supūliuoti, didėti ir ardyti, deformuoti žandikaulį, pažeisti gretimus dantis, sutrikdyti dantų dygimą arba tapti pastoviai besikartojančio uždegimo priežastimi.

Kaip nustatomos žandikaulio cistos?

Dažniausiai cista yra nustatoma atsitiktinai, atliekant rentgeno nuotrauką. Jei odontologui kyla įtarimas, rekomenduojama padaryti 3D i-CAT kompiuterinę tomogramą.

Žandikaulio cistos šalinimas. Ką reikia žinoti?

Dažniausiai žandiklaulio cistos šalinimą atlieka burnos chirurgas.

Pasiruošimas operacijai. Jei Jums diagnozuota odontogeninė žandikaulių cista ir diagnozuota, kad į ją įeina dantys, tai (dažniausiai) tų dantų šaknų kanalai turi būti sugydyti.

Cistos operacijos tikslas – pašalinti visą cistos kapsulę arba jos dalį iš kaulo, pašalinti pakitusį, pažeistą kaulą ir esant galimybei išsaugoti pakenktus dantis.

Nejautra. Atliekant cistos operaciją, priklausomai nuo cistos dyžio, lokalizacijos, paciento amžiaus, psichoemocinės būklės, lydinčių ligų ir eilės kitų faktorių, taikoma vietinė arba bendrinė nejautra.

Operacijos eiga. Šios odontologinės operacijos metu burnos chirurgas padaro nedidelę angą šaknies viršūnės projekcijoje. Tada atliekamas cistos audinių pašalinimas, ertmės išgrandymas (kiuretažas) – išvalomi surasti pakitę audiniai. Jei reikalinga, atliekamas danties, šaknų pašalinamas ar pažeistos šaknies patrumpinimas (rezekcija) – gali būti nupjaunama 2-4 mm jo šaknies viršūnės. Vėliau likusi ertmė dezinfekuojama, o jei kaulas pažeistas labiau, gydytojas užpildo ertmę sintetiniais kaulo pakaitalais ir ertmę užsiuva. Pasibaigus operacijai galimas nežymus patinimas, mėlynės atsiradimas, skausmas, tačiau įprastai pacientai išlieka darbingi.

Ar šalinant cistą pašalinami ir greta esantys dantys?

Viskas priklauso nuo individualios situacijos, kartais šalinant cistą reikalinga pašalinti ir greta esančius dantis, o kartais – ne (pakanka danties šaknies viršūnės nupjovimo). Apie tai jus informuos cistą šalinantis gydytojas.

Kiti straipsniai: