3 dalykai, kuriuos atliekant skatinamas taisyklingas vaikų žandikaulių formavimasis

Žandikaulių formvimuisi įtakos turi genetika ir aplinkos faktoriai. Tai, kaip augs žandikauliai – yra užkoduota genetiškai, bet tam tikri dalykai lemia tai, kad augimas vyktų tinkama kryptimi (taisyklingiau).

Kas gali paskatinti taisyklingą žandikaulių formavimasi?

Kvėpavimas per nosį. Labai svarbu, kad ramybės metu (ir miegant) vaikas kvėpuotų ne per burną, o per nosį, t.y., kad lūpos būtų sučiauptos. Jei vaikas yra nuolat pasižiojęs – sutrinka raumenų balansas ir tai gali įtakoti netaisyklingą sąkandžio vystymąsi (atviro, kryžminio, distalinio sukandimo formavimąsi). Jei pastebėjote, kad vaikas nuolat prasižiojęs, pirmiausia išsaiškinkite, ar vaikas neturi tam tikrų patologijų, kurios trukdo kvėpuoti per nosį, t.y. kreipkitės į šeimos gydytoją ar LOR gydytoją (otorinolaringologą), kad įvertintų, ar nėra padidėjusių tonzilių/adenoidų, nosies polipų, alerginės slogos ir kt. Jei vaiko kvėpavimo takuose nėra patologijos ir kvėpavimas per burną yra tiesiog susiformavęs įprotis, tada atstatyti kvėpavimą per burną gali padėti miofunkciniai pratimai, Myobrace treineris ir kt.

Kieto maisto kramtymas. Taisyklingam žandikaulių formavimuisi labai svarbu, kad kramtymo raumenys aktyviai veiktų, rekomenduojama, kad vaikas kuo daugiau valgytų kieto maisto: riešutų, morkų, obuolių, kietos mėsos ir kt. Po valgio vaikas gali 30 minučių kramtyti kramtomąją gumą be cukraus (jei pakankamai didelis, kad galėtų išspjauti gumą). Beje, valgio metu atkreipkite dėmesį, kad vaikas kramtytų abiem pusėm ir būtų sučiuptom lūpom.

Čiulpimo įpročių atsisakymas. Rekomenduojama, kad vaikas atsisakytų čiulptuko iki 2.5 metų, o piršto čiulpimo iki nuolatinių dantų dygimo (iki maždaug 6 metų). Jei vaikas ilgą laiką čiulpia čiulptuką ar pirštą – tai lemia netaisyklingo sąkandžio formavimąsi (ypač atviro sukandimo vystymąsi), tačiau, jei vaikas laiku atsisako čiulpimo įpročio – galima savaiminė netaisyklingai susiformavusio sąkandžio korekcija (pvz., atviras sukandimas gali koreguotis į taisyklingą kandžių perdengimą), tačiau, deja, tai įvyksta ne visada.

Kiti straipsniai: