Ortodontinio gydymo komplikacijos. Ką reikia žinoti?
Ortodontinio gydymo metu, kaip ir bet kurios medicininės procedūros metu – gali atsirasti tam tikrų komplikacijų. Prieš pradėdami gydytis, turite apsvarstyti, apie galimus šalutinius/neigiamus pasireiškimus. Komplikacijos pasireiškia ne visiems, tačiau kiekvienu atveju – yra didesnė ar mažesnė tikimybė, todėl apie jas žinoti reikia.
Nepamirškite, kad ortodontinių anomalijų galima ir negydyti – tai nėra gyvybiškai būtina.
Dažniausiai galimos ortodontinio gydymo KOMPLIKACIJOS
- Dantų emalio demineralizaciniai pažeidimai, kariesas. Dantų kariesas, dėmės emalio paviršiuje (dekalcifikacija) ir dantenų uždegimas atsiranda tada, kai pacientas nevalo dantų pakankamai gerai bei naudoja per daug cukraus turinčio maisto. Ortodontinio gydymo metu taip pat reiktų riboti saldintų gėrimų vartojimą. Minėtos problemos iškyla visiems žmonėms, nebūtinai ortodontijos pacientams, kurių burnos higiena yra bloga. Ortodontinio gydymo metu reikia naudoti fluoro turinčią dantų pastą, skalavimo skysčius, be įprasto dantų šepetėlio – keletą specialių. Jei pacientas nesilaiko burnos higienos gydytojas gali nutraukti gydymą jo nebaigus.
- Emalio skilimai. Esant silpnam danties vainikui su keliomis plombomis, šios gali iškristi, nulūžti, atsisluoksniuoti ar nulūžti su danties dalimi. Kai kada traumuotiems, su didelėmis plombomis dantims prieš ortodontinį gydymą (kartais ortodontinio gydymo metu, ar po ortodontinio gydymo) būtinas pakartotinas plombavimas/protezavimas ar endodontinis gydymas.
- Dantų šaknų apsinuoginimas (dantenų recesija). Dantenų recesija – tai dantenų pasislinkimas nuo danties vainiko, apsinuoginant danties kakleliui ar net šakniai. Pagrindinis stebimas simptomas apibūdinamas pacientų kaip „pailgėjęs“ dantis. Dantis gali tapti jautrus.
- Įvairaus laipsnio dantų šaknų rezorbcija. Šaknų rezorbcija – tai procesas, kurio metu sutrumpėja („nutirpsta”) dantų šaknys. Tai yra viena iš ortodontinio gydymo komplikacijų ir koreguojant sąkandį ji pasitaiko gana dažnai. Dažniausiai šaknys rezorbuojasi („nutirpsta”) nedaug ir danties prognozei maži šaknų ilgio pakitimai didelės reikšmės neturi.
- Galimi dantenų ir gleivinės pažeidimai – dantenų uždegimas, mechaniniai, cheminiai, trauminiai, nekroziniai, alerginiai gleivinės ir apydančio pažeidimai.
- Kaulinės kišenės, alveolinio kaulo rezorbcija.
- Apatinio žandiklaulio sąnario sutrikimai. Esti rizika, kad gali atsirasti apatinio žandikaulio–smilkinio sąnario problemų po ortodontinio gydymo arba jo metu (ypač paauglystės periodu). Jei gydymo metu atsiranda sąnario skausmas, traškesys, išsižiojimo sutrikimai, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją ortodontą.
- Dantys po ortodontinio gydymo iš naujo/pakartotinai susigrūdo ir t.t. Būtina žinoti, kad po aktyvaus ortodontinio gydymo periodo, būtinas retencinis periodas – t.y. gydymo etapu gautų dantų ar sąkandžio būklės padėties stabilizavimas. Kaip dažnai ir kiek ilgai, kokius – reteinerių tipus (nuimamus ar nenuimamus) retenciniu periodu naudoti – kiekvienam pacientui nurodo gydytojas ortodontas. Retencinis periodas gali trukti nuo kelių mėnesių iki kelių metų ar dar ilgiau- kartais ir visą gyvenimą. Todėl labai svarbu nešioti reteinerius taip, kaip paskirta. Jei reteineriai nenešiojami (ar sulūžo fiksuotas/nenuimamas reteineris) – dantys gali iš naujo susigrūsti. Tada dažnai rekomenduojamas pakartotinis ortodontinis gydymas (įprastai atliekamas dantų tiesinimo kapomis).
Komplikacijų pobūdis ir sunkumas dažniausiai priklauso nuo individualių organizmo savybių (t.y. pasireiškia komplikacijos, ar ne – dažniausiai priklauso ne nuo gydytojo, o nuo žmogaus organizmo „reakcijos į gydymą/dantų tiesinimą”).