Ortodontinė (retencinė) vielutė ant dantų: kokia priežiūra?
Po ortodontinio gydymo gana dažnai ant vidinės/liežuvinės dantų pusės yra užklijuojamas reteineris (retencinė vielutė). Vielutė užklijuojama tam, kad dantys išliktų tiesioje padėtyje.
Turint ortodontinę vielutę, dantų priežiūra yra šiek tiek yra sudėtingesnė, nes paprasto dantų siūlo tuose tarpdančiuose, kurie yra apjungti – panaudoti nepavyks.
Tačiau valyti dantis ir tarpdančius yra svarbu, nes, priešingu atveju, apie vielutę kaupiasi apnašas, kuris gali sukelti kariesą ir/ar periodonto ligas (pvz., gingivitą). Taip pat apie vielutę susikaupęs nenuvalytas minkštasis apnašas gali mineralizuotis (atsiranda dantų akmenys).
Dantų valymas:
- Dantis ir reteinerį valykite minkštu dantų šepetėliu 2 kartus per dieną su fluoro turinčia dantų pasta.
Dantų valymui apie vielutę galite naudoti vieno danties šepetėlį. Tai mažą šerelių pluoštą turintis šepetėlis, kuris itin tinkamas valyti apie vielutę, nes pasiekia nedideles nišas.
Tarpdančių valymas:
- Vieną kartą per dieną reikalinga išvalyti tarpdančius su tarpdančių siūlu ar tarpdančių šepetėliais.
Tarpdančių valymui pasirinkite vieną iš šių būdų:
Naudokite tarpdandčių siūlą su standžiu galiuku (pvz., Oral-B Superfloss, Gum Ortho). | |
Naudokite mažiausio dydžio tarpdančių šepetėlį (arba paprašykite burnos higienisto, kad jums pariktų tinkamo dydžio šepetėlį). | |
Naudokite vandens irigatorių (pvz. Waterpik). Šį būdą naudokite tik tokiu atveju, jei jums sunkiai sekasi naudoti tarpdančių siūlą/šepetėlį po reteineriu (vielute). Valymas vandens srove NĖRA toks efektyvus kaip tiesioginis kontaktas siulo ar šepetėlio su danties paviršiumi. | |
Naudokite specialų siūlo laikiklį „Floss threader” (pvz., GUM Eez-Thru Floss Threader) paprastam siūlui laikyti ir padedantį jį prakišti po vielute. Deja, man Lietuvoje šio produkto rasti nepavyko (galima užsakyti iš amazon.com) |
Profesionali burnos higiena. Jei turite reteinerį (vielutę), profesionalią burnos higieną rekomenduojama atlikti bent kartą per metus (kas 6 mėnesius).
SVARBU: Kai lankotės pas burnos higienistą (ę) ar odontologę, užsiminkite, kad įvertintų vielutės būklę (ar ji nėra įtrūkusi, atsikabinusi ir pan.), nes esant vielutės defktui – atsiranda tikimybė, kad dantys grįš į pradinę poziciją (kuri buvo prieš pradedant ortodontinį gydymą).