Atviras sąkandis vaikystėje: ką reikia žinoti?
Atviras sukandimas – tai tokia sąkandžio patologija, kai dantys tarpusavyje nekontaktuoja, t.y. sukandus lieka tarpas tarp dantų. Atviras sukandimas gali būti priekinių arba galinių dantų srityje.
Kodėl susiformuoja atviras sukandimas?
Netaisyklingo sąkandžio formavimąsi lemia genetika ir aplinkos faktoriai.
Aplinkos faktoriai, kurie gali įtakoti atviro sukandimo formavimąsi:
- Čiulptuko čiulpimo, piršto čiulpimo, lūpos prikandimo įprotis. Dėl šių ydingų įpročių gali keistis priekinių dantų padėtis. Čiultuko rekomenduojama atsisakyti iki 2,5 metų, o piršto čiulpimo įpročio rekomenduojama atsisakyti, kol yra pieninis sąkandis, nes jei čiulpimo įprotis išlieka ir išdygus nuolatininiams dantims – netaisyklingas sąkandis taip pat išlieka nuolatiniame sąkandyje. Tačiau jei čiulpimo įpročio atsisakoma iki kol išdygsta pirmieji nuolatiniai dantys (kandžiai) – yra tikimybė, kad sąkandis normalizuosis (t.y. tam tikri netaisyklingo sąkandžio komponentai išnyks).
- Įprotis nuolat kvėpuoti per burną. Kvėpuojant pro burną – lūpos yra nesučiauptos, burna atvira ir tai lemia raumenų netaisyklingą veiklą, kuri įtakoja ir tam tikrų sąkandžio patologijų formavimąsi (atviro, kryžminio, distalinio sukandimo formavimąsi). Taip pat dėl nuolatinio kvėpavimo per burną gali keistis veido bruožai (gali formuotis adenoidinis veidas), atsirasti polinkis dažniau sirgti bendrinėmis ligomis, kvėpavimo sutrikimais ir kt.
- Neteisinga liežuvio padėtis, taip pat neteisingas rijimo tipas ar padidėjęs smakro, lūpų raumenų aktyvumas, netaisyklinga laikysena ir kt. Labai svarbu pastebėti šiuos įpročius ir juos laiku koreguoti. Tokiu atveju pagelbėti gali miofunkcinės terapija.
- Padidėję adenoidai ir/ar tonzilės. Normaliai visi turime kvėpuoti per nosį, tačiau tam tikriems vaikams apie 6–8 metus suveši limfinis audinys, todėl jiems tampa sunku kvėpuoti per nosį. Jei vaikas nuolat kvėpuoja per burną, nes jam nėra galimybės dėl išvešėjusio limfinio audinio kvėpuoti per nosį – svarbu tai laiku pastebėti ir kreiptis į ausų, nosies, gerklės gydytoją, kad įvertintų situaciją. Vaikai būna prasižioję, kvėpuoja per burną, ir tokiu būdu sutrinka natūrali veido ir kramtymo raumenų f-ja ir pradeda formuotis netaisyklingas sąkandis.
Kaip gydomas atviras sukandimas?
Pirmiausia, reikia išsiaiškinti priežastį, galėjusią sukelti atvirą sukandimą, ir ją pašalinti. Pavyzdžiui:
- Jei vaikas nuolat kvėpuoja per burną, nes jam yra padidėję adenoidai/tonzilės – tada reikalinga kreiptis į LOR gydytoją.
- Jei atvirą sukandimą sukėlė žalingas įprotis, pavyzdžiui, čiulptuko, piršto čiulpimas – reikalinga šalinti šį įprotį.
- Jei atviras sukandimas susiformavo dėl netaisyklingos liežuvio padėties burnoje (liežuvis ramybės metu nepriglaustas prie gomurio) – tada reikalinga atlikti miofunkcinę terapiją.
- Jei vaikas tiesiog yra įpratęs nuolat būti pravira burna (bet nenustatyta jokia medicininė problema, kuri riboja kvėpavimą per nosį) – tada gali pagelbėti Myobrace treineris ir tam tikri pratimai.
- Jei stebimas siauras viršutinis žandikaulis – tada reikalingas viršutinio žandikaulio plėtimas specialiu ortodontiniu aparatu (plokštele arba greito plėtimo sraigą turinčiu aparatu).
- Tam tikrais atvejais atviras sukandimas koreguojamas breketais arba dantų tiesinimo kapomis.
- kt.
Kiekvienas atvejis yra individualus ir svarbu, kad atviras sukandimas būtų koreguotas dar vaikystėje, kai vyksta žandikaulių formavimasis. Suaugusiam žmogui atvirą sukandimą koreguoti dažniausiai yra gana sudėtinga, kartais reikalinga ortognatinė chirurgija.