Blogas burnos kvapas. Kokios galimos priežastys?

Medikai blogą burnoje kvapą vadina halitoze. Svarbu su blogu burnos kvapu ne tik kovoti, bet ir surasti priežastį. Dažnai priežastis slypi burnoje, tačiau kartais pasitaiko ir už burnos ribų.

Priežastys:

Netinkama burnos higiena

Blogas burnos kvapas dažniausiai atsiranda dėl apnašų ant dantų. Ypač reikia atkreipti dėmesį į sunkiai prieinamas (su dantų šepetėliu) vietas – tarpdančius ir galinius/protinius dantis. Esant blogam burnos kvapui, svarbu reguliariai ir kruopščiai valytis dantis: 2 kartus per dieną, po mažiausiai 2-3 minutes, taip pat naudoti tarpdančių siūlą/tarpdančių šepetėlius. Nepamirškite bent kartą per metus atlikti profesionalios burnos higienos, kurios metu odontologas ar higienistas gerai nuvalys tiek dantų akmenis, tiek minkštąjį apnašą bei gerai išpoliruos dantis. Dažniausiai po profesionalios burnos higienos burnoje kvapas pagerėja.

Dantų ėduonis

Kai dantyje yra kariesas ar patrupa plomba ir dėl to dantyje atsiranda ermė, joje gali kauptis maisto likučiai ir bakterijos, sukeliančios blogą burnos kvapą. Tokiu atveju, svarbu apsilankyti pas odontologą, kad dantis būtų suplombuotas (perplombuotas).

Tarpelis(iai) tarp dantų

Taip pat burnoje būna blogas kvapas, jei yra tarpelis tarp dantų ar plombų, t.y. nėra tampraus kontakto. Į tarpelį prilenda maisto likučių, kaupiasi blogą kvapą sukeliančios bakterijos. Tokiu atveju svarbu naudoti tarpdančių šepetėlį ir reguliariai pašalinti maisto likučius arba pasikonsultuoti su odontologu, ar būtų galimybė tarpelį uždaryti dantį(is) plombuojant.

Periodontitas

Periodontitą dažniausiai lydi blogas burnos kvapas, kurio priežastis – nekontroliuojamas  specifinių mikroorganizmų dauginimasis. Progresuojant periodonto ligoms, didėja periodonto kišenių gylis, kuriose ir kaupiasi blogą burnos kvapą sukeliantys mikroorganizmai. Ypač nemalonus specifinis burnos kvapas atsiranda pūliuojant iš periodonto kišenių ar sergant nekrozine periodonto liga. Tokiu atveju reikalinga tikslios diagnozės nustatymas ir periodonto gydymas pas periodontologą.

Seni ar nekokybiški dantų vainikėliai, tilteliai

Esant nekokybiškai ar seniai suprotezuotam dančiui, po vainikėliu gali atsirasti gedimas („skylė”), kur kaupiasi blogą burnos kvapą sukeliantys mikroorganizmai.

Dantenos „kapišonas” ant protinio danties

Nepilnai išdygus protiniam dančiui iš gleivinės susiformuoja kišenė (tai dar vadinama „kapišonu“), dengianti likusią danties dalį. Po dantena kaupiasi maisto likučiai, formuojasi bakterinis apnašas, kurį pašalinti įprastiniais higienos būdais yra labai sunku. Todėl burnoje jaučiamas blogas kvapas.

Džiūstanti burna (kserostomija).  

Sumažėjus seilėtekiui, atsiranda geresnės sąlygos bakterijų kaupimuisi ant dantų, minkštųjų audinių, protezų.

Dažniausiai burnos džiuvimą sukelia vaistai, įgimtos seilių liaukų anomalijos, bendrinės ligos (Sjogreno sindromas, cukrinis diabetas, necukrinis diabetas, dehidracija, geležies stokos anemija, baltymų trūkumas), radiacija, sumažėjusi periferinė stimuliacija, emocinis stresas, neurologinės ligos, infekcinės ligos (hepatitas C, ŽIV infekcija), menopauzė ir amžius.

Taip pat normalu, jei jaučiate blogą burnos kvapą prabudus ryte. Naktį seilių, turinčių antibakterinių savybių, liaukų veikla sulėtėja. O kuo mažiau seilių – tuo daugiau blogųjų bakterijų, skleidžiančių blogą burnos kvapą. Beje, daugiausia blogųjų bakterijų yra ant liežuvio nugarėlės, galinėje dalyje, todėl esant blogam burnos kvapui svarbu kasdien naudoti liežuvio valiklį.

Taip pat burna gali būti sausa dėl labai sauso oro namuose. Tuomet svarbu vėdinti, drėkinti namus ir dažniau atsigerti vandens.

Kvėpavimas pro burną. Dažniau blogas burnos kvapas pasireiškia tiems žmonėms, kurie kvėpuoja pro burną. Kvėpuojant pro burną – burnos gleivinė išsausėja ir padidėja blogą burnos kvapą sukeliančių bakterijų koncentracija.

Skrandžio bėdos

Taip pat nemalonus burnoje kvapas gali būti dėl padidėjusio skrandžio rūgštingumo arba jei vargina rėmuo (neužsiveria raumenų raukas tarp stemplės ir skrandžio). Taip pat kai netoleruojami kai kurie maisto produktai ar kai užkietėja viduriai ir žarnyne kaupiasi nesuvirškinto maisto likučiai – padaugėją dujų, kurios pasišalina per burną. Tokiu atveju svarbu valgyti daugiau ląstelienos turinčių produktų (daržovių, vaisių), jogurto, gerti kafyro ir rūgpienio. Jei dažnai vargina pilvo skausmas, pūtimas, reikėtų pasikonsultuoti su gastroeneterologu.

Tai pat blogas burnoje kvapas gali būti tada, kai valgoma daug ir dažnai maisto, turinčio gyvūninės kilmės riebalų.

Po antibiotikų

Pavartojus antibiotikų, kurį laiką iš burnos taip pat gali sklisti blogas kvapas, nes šie vaistai pakeičia gerųjų ir blogųjų bakterijų pusiausvyrą. Norint atstatyti gerąsias bakterijas reiktų pavartoti maisto produktų, kuriose yra gerųjų bakterijų (jogurto, kefyro) ar nupirkti preparatų (probiotikų) iš vaistinės.

Nosies ir gerklės uždegimai (siusitas, tonzilitas, adenoidai) Uždegimą gali sukelti specifinės bakterijos, kurios skleidžia blogą kvapą.

Sisteminės ligos

Taip pat blogas burnoje kvapas gali būti dėl cukrinio diabeto (kai atsiranda hiperglikemija, t.y. kraujyje labai padaugėja cukraus), nepakankamos inkstų ar kepenų veiklos, įgimtos tulžies latakų deformacijos, plaučių ligos.

Blogas burnoje kvapas, kaip panaikinti?

Geriausia būtų identifikuoti blogo kvapo priežastį ir ją pašalinti.

Pagrindinės priemonės:

  • Kasdien valykite liežuvį su liežuvio valikliu;
  • Kruopščiai kasdien valykite dantis ir tarpdančius, naudokite liežuvio valiklį.
  • Reaguliariai atlikite profesionalią burnos higieną (bent kartą per metus);
  • Apsilankykite profilaktiniam patikrinimui pas odontologą: jei odontologas nustato dantyse kariesą, patrupėjusias plombas ir panašiai – atlikite odontologinį dantų gydymą;
  • Naudokite burnos probiotikus – nustatyta, kad jie padeda sumažinti blogą burnoje kvapą.
  • Esant problemoms už burnos ribų (skrandžio, žarnyno ir pan.) – kreipkitės į šeimos gydytoją.
  • Galite pabandyti naudoti burnos skalavimo skystį, kuris mažina blogą kvapą burnoje, pavyzdžiui, Atemfrisch, O7 Active. Svarbu nenaudokite burnos skalavimo skysčio su alkoholiu (nes alkoholis sausina gleivinę). Taip pat galite naudoti kramtomąją gumą be cukraus, burną dezodoruojančias pastiles. Tačiau žinokite, kad skalavimų tirpalų ir pastilių, dezodorantų poveikis nėra ilgalaikis. Būtina, jei įmanoma, šalinti priežastį, sukėlusią nemalonų kvapą iš burnos.

Kiti straipsniai: