Diastema – koks galimas gydymas?
Diastema – tai tarpas tarp viršutinių centrinių kandžių.
Šis tarpas dažnai nepatinka pacientams, dėl jo kompleksuojama.
Kokie galimi tarpo „uždarymo” variantai?
SUAUGUSIEMS
Ortodontinis gydymas dantų tiesinimo kapomis. Vienas iš naujausių dantų tiesinimų būdų yra dantų tiesinimas skaidriomis („nematomomis”) kapomis. Šis metodas labai gerai tinka (yra efektyvus), kai yra tarpelis(iai) tarp dantų ir norima juos uždaryti. Ortodontinio gydymo privalumas yra tas, kad natūralūs dantys yra sustumiami dantų lanke ir taip tarpų nelieka, todėl nereikalingas plombavimas. Šis gydymo metodas ypač tinkamas, jei priekiniai dantys yra sveiki ir gražios formos, tik reikalinga „panaikinti” tarpą(us).
Ortodontinis gydymas breketais – tai tinkamas būdas tarpui(ams) uždaryti, tik šis būdas nėra toks estetiškas („nematomas”), kaip tiesinimas skaidriomis tiesinimo kapomis.
Estetinis plombavimas. Šis gydymo metodas tinkamas tada, jei dantys yra jau anksčiau plombuoti, ar yra pažeisti karieso, kai norima pakeisti pačią dantų formą (pvz., dantys yra siauri, smulkūs). Priklausomai nuo danties pažeidimo ir padėties, prieš plombavimą dantys minimaliai šlifuojami arba šiek tiek pašiurkštinamas emalio paviršius ir danties anatomija (uždarant tarpelį) atkuriama su plomba.
Šis gydymo metodas (plombavimas) netinkamas, jei yra didelis tarpas tarp dantų, nes tada dantų forma tampa neproporcinga: atkurti dantys atrodo labai platūs ir todėl atrodo nenatūraliai ir neestetiškai. Esant dideliam tarpui tarp dantų, geriausia rinktis ortodontinį gydymą (skaidriomis dantų tiesinimo kapomis arba breketais).
Protezavimas (laminatėmis arba dantų vainikėliais). Jei dantys yra stipriai pažeisti (daug plombuoti, po traumos, pakeitę savo spalvą ir t.t.), tada gali būti rekomenduojamas danties protezavimas, kurio metu dantų technikas pagamina laminates/ vainikėlius, kurie yra platesni ir taip uždaromas tarpelis tarp dantų.
VAIKAMS
Pieniniame sąkandyje (1-6 metų vaikams), jei yra tarpas tarp dantų – (dažniausiai) nieko daryti nereikia.
Pieninio sąkandžio laikotarpiu, tarpeliai tarp priekinių dantų yra normalus reiškinys. Nedidelis tarpelis tarp kandžių turėtų būti nuo pat dantukų prasikalimo laikotarpio, tačiau augant vaikui ir žandikauliui ir prasiplėtus alveolinei ataugai – šiek tiek padidėja. Dažniausiai tarpelis tarp dantų būna 1-2 mm. Taip yra todėl, kad dantų lanke bus reikalinga daugiau vietos nuolatiniams dantims (jie yra didesni už pieninius), todėl tarpelis(iai) tarp dantų yra natūralus fiziologinis reiškinys.
Mišriame sąkandyje (6-13 metų vaikams, kai jau yra išdygę nuolatiniai kandžiai).
- Tarpelis tarp kandžių iki 3 mm dydžio. Mišraus skandžio laikotarpiu (kai yra ir pieninių ir krūminių dantų) 1-3 mm tarpas tarp centrinių kandžių yra normalus reiškinys. Paprastai tokio pločio tarpelis užsidaro savaime dygstant nuolatinėms iltims (maždaug 13 metų vaikui).
- Jei tarpelis tarp dantų yra didesinis nei 3 mm, tada reiktų pasikonsuluoti su ortodontu, nes tarpelis tarp dantų, gali reikšti tokias problemas kaip papildomas dantis, viršutinių šoninių kandžių nebuvimą ir t.t. Tokiu atveju, gali būti reikalingas ortodontinis gydymas.
Jei jus neramina tarpas tarp dantų – kreipkitės į odontologą ir jis pakonsultuos, kokie yra tinkami metodai (individualiai jums) tarpeliui pašalinti:)