Kaip elgtis po burnos operacijos?
Skausmas. Po operacijos gali skaudėti keletą dienų. Esant skausmui, rekomenduojami vaistai nuo skausmo, pvz. ibuprofenas (ibuprofeną vartoti – po 400 mg 2-3 kartus dienoje. Ibuprofeno maksimali dozė – 2400 mg). Jeigu skausmas nemažėja, išlieka stiprus, ar laikui bėgant stiprėja – būtina apsilankyti pas gydytoją.
Kraujavimas. 30 minučių po danties rovimo laikykite įdėtą marlės gabaliuką. Jei kraujavimas nesustoja – įdėkite naują marlės gabliuką, tvirtai sukąskite ir laikykite dar 20 min. Normalu, kad nestiprus kraujavimas gali būti iki 24 valandų. Tačiau jei kraujavimas nesiliauja ilgai ir yra stiprus – kreipkitės į odontologijos kliniką.
Skalavimai. Neskalaukite parą (24 valandas) po operacijos. Po paros laiko galima pradėti skalauti burnos skalavimo skysčiu veikiančiu nuo uždegimo (pvz., Eludril). Pirmas dvi paras reikia skalauti labai švelniai. Dažniausiai skalavimo skystis po operacijos naudojamas iki 14 dienų.
Maistas. Po operacijos reikia bent porą valandų nevalgyti arba kol išnyks nejautra. Pirmąsias 3 paras rekomenduojama atsisakyti karšto, kieto, aštraus maisto. Valgykite neoperuota puse.
Gėrimai. Jūs galite gerti tik šaltus gėrimus, tačiau nesiurbkite ir nespjaudykite, nes iš žaizdos gali pasišalinti kraujo krešulys. Pirmas 3 – 4 dienas po operacijos venkite karštų gėrimų (kavos, arbatos).
Patinimas. Operuotos vietos projekcijoje ant skruosto reikia priglausti ledo pūslę (šaltą kompresą, sausą ledą), įvyniotą į ploną rankšluostį ar servetėlę. Jokiu būdu nelaikykite ledo tiesiai ant odos, nes galite sudirginti odą. Šaldyti apie 15-20 minučių su 20 minučių pertraukomis apie 1-2 valandas.
48 val po operacijos jokiais būdais nešildyti operuotos vietos.
Siūlės. Jei žaizda buvo siūta tirpstančiais siūlais, daugiau pas odontologą apsilankyti nereikės, o jeigu netirpstančiais – po savaitės siūlai turi būti ištraukiami. Jei reikalinga siūlus išimti – odontologas apie tai jus informuos ir paskirs sekantį vizitą.
Higiena. Pirmą parą po operacijos negalima valyti dantų. Po paros laiko galima valyti dantis su minkštu danties šepetėliu ir dantų pasta abiejose burnos pusėse, tačiau toje vietoje, kur buvo atlikta operacija – valykite itin švelniai, geriausia, kad žaizdos su šepetėliu neliestumėte.
Fizinis krūvis. Kelias paras po danties šalinimo rekomenduojama vengti intensyvaus fizinio krūvio, sporto užsiėmimų.
Vaistai. Jei skauda – gerkite vaistus nuo skausmo neskystinančius kraujo (dažniausiai skiriamas Ibuprofenas). Kai kuriais atvejais po dantų šalinimo yra skiriami antibiotikai. Jeigu buvo paskirti antibiotikai, juos vartoti reikia, kaip paskyrė gydytojas (dažniausiai skiriamas amksicilinas/”Ospamox”, kurį reikia vartoti 2-3 kartus per dieną, 5-7 dienas). Visus iki operacijos vartotus vaistus tęskite tomis pačiomis dozėmis.
Rūkymas ir alkoholis. Po operacijos nerūkykite mažiausiai 4-5 val., o alkoholio nevartokite 24 val.
Netampykite lūpų ar skruostų, nes taip žaizda gali vėl atsiverti.
Jei jums buvo atlikta viršutinio žandikaulio sinuso pakėlimo operacija arba viršutinio žandikaulio krūminio danties išrovimas, čiaudėdami neužspauskite nosies.
Kai kuriems pacientams po operacijos atsiranda mėlynių, stiprių veido sutinimų (didėjančių maždaug 48 valandas po operacijos), veido spalva kinta, operuota vieta suminkštėjo, sunku išsižioti, ar atsiranda karščiavimas. Dažnu atveju tai yra normali reakciją į operaciją – vartokite paskirtus vaistus (antibiotikus, nesteroidinius vaistus nuo uždegimo) ir praėjus 48-72 valandoms po operacijos jūsų savijauta turėtų pagerėti. Tačiau jei tinimas plinta į kaklą, darosi sunku ryti ir kvėpuoti, stipriai pakyla temperatūra, jaučiate silpnumą, galvos skausmą – kuo skubiau kreipkitės į odontologą. Jei greitu metu pas odontologą patekti nepavyks (nes yra naktis, nedarbo/šventinė diena, savaitgalis) – kreipkitės į skubios pagalbos centrą (Vilnuje – Žalgirio klinika).
Jei reikalinga detalesnė informacija apie priežiūrą po operacijos – kreipkitės į savo odontologą.