Kryžminis sąkandis (sukandimas). Kas tai?
Kryžminis sąkandis (sukandimas) – tai nenormali vienos ar keleto dantų padėtis priešingo žandikaulio atžvilgiu skruosto-liežuvio ar lūpos-liežuvio kryptimi. Paprasčiau kalbant, normaliu atveju, viršutinio žandikaulio dantys turi „apgaubti” apatinio žandikaulio dantis. Jei kažurioje dantų lanko vietoje įvyksta atvirkštinis dalykas, tai yra, viršutinio žandikaulio dantis ar dantys palenda po apatinio žandikaulio dantimis (yra labiau į vidų) – toje vietoje yra kryžminis sukandimas.
Pagal etiologiją (atsiradimą) kryžminis sąkandis gali būti:
- Skeletinis (neatitinka apatinio ar viršutinio žandiklaulių dydis)
- Dantų (kai į netaisyklingą padėtį yra pasislinkę dantys)
Pagal tai, kurie dantys yra netaisyklingoje padėtyje, skirstomas į:
- Šoninį (kai vienas, keli ar visi šoninės grupės dantys yra netaisyklingoje padėtyje priešingo žandiklaulio atžvilgiu horizontalioje plokštumoje)
- Priekinį (kai vienas, keli ar visi apatiniai kandžiai sukandus yra lūpinėje padėtyje lyginant su viršutinio žandikaulio kandžiais)
Kryžminis sukandimas gali būti tiek vienoje, tiek abiejose žandiklaulių pusėse.
Kaip gydyti kryžminį sukandimą?
Ankstyvas kryžminio sukandimo diagnozavimas ir gydymas būna lengvesnis, efektyvesnis ir trumpesnis, todėl geriausia, kad tokio tipo sąkandžio patologija būtų gydoma vaikystėje, kol dar formuojasi žandikauliai.
Kryžminis sukandimas yra gydomas gydytojo ortodonto, jis ir paskiria tinkamiausią gydymą. Koks gydymas bus skirtas, priklauso nuo indvidualios situacijos, tačiau gydymui dažniausiai naudojama plokštelė, greito plėtimo sraigtas, veido kaukė (aktualiau vaikams), breketai, dantų tiesinimo kapos, kartais reikalinga žandiklaulio operacija (aktualiau suaugusiems).