Dantų tiesinimo kapos: klausimai ir atsakymai

Tiesinimo kapos – tai beveik nematomi nuimami ortodontiniai prietaisai, pagaminti iš minkšto ir skaidraus medicininio plastiko.

Kaip veikia dantų tiesinimo kapos?

Kapos veikia švelniai spausdamos tose vietose, kuriose reikalingas danties judesys. Kapos stumia dantis į iš anksto suplanuotą norimą padėtį. Tam, kad dantys nuolatos judėtų tikslo link, pacientai turi keisti kapas naujomis. Įprastai tai atliekama kas vieną – dvi savaites.

Ar kapos tvirtai laikosi ant dantų, ar neiškrenta miegant, kalbant?

Kapos tampriai apspaudžia dantis, todėl negali laisvai judėti (iškristi).

Kadangi jos gerai adaptuojasi (apspaudžia dantis), yra svarbu taisyklingai jas nusiimti ir užsidėti. Kapas pirmiausia reikia nusiimti nuo galinių krūminių dantų iš burnos pusės, o užsidėti nuo priekinių dantų. Užsidėjus kapas reikia įsitikinti, kad jos tikrai gerai uždėtos ir prispaustos ant dantų. Kartais tam, kad kapos tikrai iki galo apspaustų visus reikiamus dantų paviršius – rekomenduojama naudoti specialius kramtukus kapoms.

Kokiais atvejais tinkamas dantų tiesinimas kapomis?

Dantų tiesinimas kapomis gali būti atliekamas ne visais klinikiniais atvejais. Sprendimą apie šio metodo taikymo galimybes konkrečiu atveju apžiūros metu priima gydantis odontologas/ortodontas.  

Kas atlieka gydymą dantų tiesinimo kapomis?

Gydymą atlieka gydytojas ortodontas arba odontologas, kuris specializuojasi gydyme, naudojant dantų tiesinimo kapas.

Kokia yra gydymo eiga?

  • Prieš pradedant ortodontinį gydymą. Svarbu, kad būtų atliktos visos reikalingos odontologinės procedūros: profesionali burnos higiena, dantų plombavimas ir kt.
  • Konsultacija pas gydytoją odontologą/ortodontą.
  • Ištyrimas. Ortodontinio gydymo plano sudarymui reikalingos dvi paciento galvos rentgenogramos (panoraminė ir šoninė galvos), taip pat pacientas nufotografuojamas, nuimami dantų lankų atspaudai arba intraoraliniu skeneriu nuskenuojami dantys.
  • Gydymo planavimas. Surinkta informacija siunčiama į laboratoriją, kur su specialiomis kompiuterinėmis programomis sudaromas pirminis 3D planas. Gydytojas odontologas/ortodontas įvertina dantų judesius programoje ir koreguoja iki norimo rezultato. Tada kapų gamintojas 3D spausdintuvu pagamina skaidrias dantų tiesinimo kapas
  • Gydymas. Pacientas atvyksta atsiimti kapų. Dažnai pirmo vizito metu prie tam tikrų dantų priplombuojami nedideli plombos gabaliukai (“attachment’ai”). Jei reikalinga – pašlifuojami tarpdančiai, susipažindinama su elastikų naudojimu ir t.t. Kapos perduodamos pacientui (ne visos, o “porcijomis”). Reikalinga lankytis pas kapomis gydantį odontologą maždaug kas 8-12 savaičių.
  • Gydymo eigoje gali prireikti dar kartą nuimti dantų atspaudus/skenuoti dantų lankus baigiamųjų kapų gamybai.
  • Baigus gydymą.  Po bet kokio ortodontinio gydymo yra tikimybė, kad dantys vėl grįš į pradinę padėtį. Todėl baigus gydymą dažniausiai yra paskiriams reteineris 

Kiek laiko trunka gydymas?

Kiekvienas paciento atvejis yra individualus ir, jei atvejis lengvesnis, gali užtrukti 6 mėnesius, o esant sudėtingai situacijai – 30 mėnesių.

Tačiau vidutinis dantų tiesinimo kapomis laikotarpis yra 12-18 mėnesių.

Kiek laiko galima NEnešioti kapų burnoje?

Vienas iš dantų tiesinimo kapomis privalumų yra tas, kad kapas galima išsiimti esant svarbiam įvykiui/renginiui. Tačiau svarbu per dažnai neišsiminėti ilgesniam laikotarpiui kapų, kad nesusidarytų įprotis jų nenešioti. Dažnai ir ilgai jų nenešiojant – gydymas tampa neefektyvus.

Bendrai rekomenduojama kapas burnoe laikyti ne trumpiau kaip 22 valandas per dieną, t.y. jas išsiimti tik valgant ir valantis dantis.

Kaip reikia valyti dantų tiesinimo kapas? Kokia yra burnos priežiūra?

Kapų valymas. Kapas reikia valyti šaltu/drungnu vandeniu ir minkštu dantų šepetėliu, bei papildomai naudoti neabrazyvią dantų pastą (naudoti dantų pastą su mažu RDA, nenaudoti dantų pastos, kuri skirta dantų balinimui).

Dantų valymas. Svarbu, kad prieš įsidedant į burną, kapos būtų švarios. Taigi, po valgio, prieš dedantis kapas, dantis reikia išvalyti šepetėliu ir tarpdančių siūlu. Jei dantų išsivalyti prieš įsidedant kapas nėra galimybės – tada rekomenduojama burną praskalauti vandeniu.

Nenešiojant kapų, jos turi būti laikomos specialioje dėžutėje, kad nepasimestų.

Ar galima gerti skysčius su kapomis burnoje?

Su kapomis burnoje galima gerti tik vėsų vandenį. Gerinat kavą, arbatą, saldintus gėrimus ir t.t. kapas iš burnos reikia išsiimti.

Ar yra maisto produktų, kurių negalima valgyti atliekant dantų tiesinimą kapomis?

Ne, galima valgyti viską, nes valgio metu kapos yra išimamos iš burnos.

Ar gydymas nematomomis kapomis yra skausmingas?

Dantų tiesinimo kapos tiesina dantis generuodamos lengvą spaudimo jėgą, todėl kai kuriems žmonėms, kai kapos pakeičiamos į naujas – keletą dienų jaučiamas maudimas, diskomfortas (spaudimo jausmas).

Jei nešiojate kapas ir jums neramu dėl jaučiamo skausmo, ar maudimas yra užsitęsęs – reiktų kreiptis į kapas paskyrusį gydytoją odontologą.

Ar dantų tiesinimo kapos įtakoja kalbą/šveplavimą?

Kai kuriems žmonėms gydymo pradžioje su kapomis burnoje gali atsirasti šveplavimas. Bet tai yra laikinas efektas.

Ar galima rūkyti su kapomis burnoje?

Rūkant rekomenduojama kapas išsiimti iš burnos, nes rūkimo metu jos gali pigmentuotis, tapti neestetiškomis (neskaidriomis), gali pasikeisti kapų elastingumas.

Ar galima kramtyti kramtomąją gumą su kapomis burnoje?

Ne, negalima, nes kramtant gumą galima pažeisti kapas, jos gali skilti, deformuotis. Apskritai, valgio metu kapas reikia išsiimti iš burnos.

Ar galima atikti dantų plombavimą, kai atliekamas dantų tiesinimas kapomis?

Ne, pradėjus tiesinimą kapomis, plombuoti dantų nerekomenduojama, nes kapos gali nebetikti (dantys turėtų būti sugydyti prieš ortodontinį gydymą). Jei danties plombavimas būtinas – reikėtų informuoti ortodontinį gydymą atliekantį gydytoją.

Kas nutinka pabaigus gydymą, ar dantys išlieka visą laiką tiesūs?

Po bet kokio ortodontinio gydymo yra tikimybė, kad dantys vėl grįš į pradinę padėtį (susigrūs ar vėl atsiras tarpeliai ir t.t.). Todėl baigus gydymą dažnai yra paskiriams reteineris (speciali vielutė vidinėje dantų pusėje, skaidri kapa arba plokštelė), kuris “užlaiko” dantis toje pozicijoje, kurioje jie yra pabaigus ortodontinį gydymą.

Kokia yra dantų tiesinimo kapų kaina?

Kaina priklauso nuo keletos faktorių, daugiausia nuo to, kokios kvalifikacijos specialistas atlieka gydymą kapomis, kokios sudėtingumo yra sąkandžio patologija ir kokios įmonės kapos yra naudojamos dantų tiesinimui.

Atliekant abiejų žandikaulių dantų tiesinimą kapomis, InMedica klinikoje (L.Asanavičiūtės g. 20) kaina yra 3200 Eur.

Dantys vėl susigrūdo po breketų nuėmimo, ar galima pakartotiniam tiesinimui naudoti kapas?

Taip, galima. Išties, gana daug žmonių, dėl kapų nematomumo ir patogumo – renkasi pakartotinai dantis tiesinti kapomis.

Burnoje yra vainikėlis/tiltelis/laminatės/implantas – ar galimas dantų tiesinimas kapomis?

Viskas priklauso nuo individualios situacijos – kartais galima, o kartais ne. Reikalinga pasikonsultuoti su gydytoju ortodontu dėl galimų gydymo variantų.

***

Pasikonsultuoti dėl dantų tiesinimo kapų pas gyd.od. Simoną Korop galite:

InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius (Karoliniškės)
Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849

Rašykite, jei turite klausimų: simona.korop@gmail.com

Daugiau informacijos: www.ortokapos.lt

Kiti straipsniai: