Netaisyklingas rijimas. Kaip tai gali paveikti sąkandį?
Viena iš netaisyklingo sąkandžio susiformavimo priežasčių yra netaisyklingas rijimas.
Koks rijimas yra netaisyklingas?
Netaisyklingai ryjama tada, kai rijimo metu liežuvis yra laikomas tarp dantų (išstumiamas į priekį). Vaikas ir suaugusysis, pats to nejausdamas, nejučiomis vis kaišioja liežuvį į priekį.
Liežuvio laikymas tarp dantų rijimo metu yra normalus reiškinys kūdikystėj, tačiau tarp dvejų ir ketverių metų amžiaus vadinamasis infantilinis rijimas paprastai pasikeičia į suaugusiųjų rijimą. Įprastai suaugusiųjų rijimas pradeda formuotis vaikui pradėjus valgyti pusiau kietą ar kietą maistą.
Tačiau pasitaiko, kad netaisykingas (infantilinis) rijimas išlieka ir vėlesniame amžiuje, jį gali turėti net suaugę žmonės.
Taisyklingas suaugusiųjų rijimas pasižymi tuo, jog ryjant liežuvis yra laikomas už viršutinių priekinių dantų, priglaudžiamas prie gomurio, o apatinis žandikaulis pakeliamas į viršų iki atsiranda kontaktai tarp galinių dantų.
Kokias sąkandžio patologijas sukelia netaisyklingas rijimas?
Esant netaisyklingai liežuvio padėčiai:
- Formuojasi atviras sukandimas (sukandus atsiranda tarpas tarp dantų). Taip nutinka, todėl, nes netaisyklingai ryjant dantys viršutiniame ir apatiniame žandikauliuose priverstinai yra atskirti vienas nuo kito ir liežuvis yra tarp dantų.
- „Atsikišę” priekiniai dantys. Liežuvis stumia dantis į priekinę padėtį, dėl to gali susidaryti tarpai tarp dantų ir galimas dantų dygimo stabdymas.
- Netaisyklingai auga žandikauliai.
Ką daryti pastebėjus kad ryjama netaisyklingai?
- Taisyklingo rijimo yra mokoma miofunkcinės terapijos metu, taigi reikia kreiptis į specialistą, kuris paskiria specialius pratimus, kurių dėka liežuvis „mokomas” būti taisyklingoje padėtyje rijimo metu.
- Taip pat gali būti naudojamas treineris, pavyzdžiui, Myobrace. Jį galima įsigyti odontologijos klinikoje (pavyzdžiui, L.Asanavičiūtės g. 20, Vilnius).
- Esant sąkandžio pakitimams – reikalinga kreiptis į gydytoją ortodontą.