Ortodontinio gydymo ilgalaikiškumas
Kai jau dantys ištiesinti (breketais ar dantų tiesinimo kapomis) – svarbu žinoti, kad dantys gali vėl gįžti į pradinę padėtį (susigrūsti, gali atsirasti vėl tarpeliai tarp dantų ir t.t.).
Svarbu žinoti, kad po aktyvaus ortodontinio gydymo periodo, būtinas retencinis periodas – t.y. gydymo etapu gautų dantų ar sąkandžio būklės padėties stabilizavimas.
Kokie aparatai nešiojami retencinio periodu metu?
Gydytojas ortodontas pakiria reteinerius. Jie gali būti išimami (pvz., retencinė kapa, plokštelė) arba fiksuoti/nenuimami (retencinė vielutė). Koks reteinerio tipas bus naudojamas – kiekvienam pacientui nurodo gydytojas ortodontas, atsižvelgdamas į ortodontinės anomalijos tipą, paciento amžių, dantų, sąkandžio būklės stabilumą ar kitus individualius ir bendrus retencinio periodo kriterijus.
Kiek laiko trunka retencinis laikotarpis (reikia nešioti reteinerius)?
Svarbiausias laikotarpis po dantų ištiesinimo – pirmi metai (nes dantys labiausiai linkę „keisti poziciją” per pirmus metus po ortodontinio gydymo).
Tačiau retencinis laikotarpis gali trukti ir iki kelių metų, ar dar ilgiau – kartais ir visą gyvenimą (tik retinant reteinerio nešiojimo periodus). Šiuolaikinėje mokslinėje literatūroje teigiama, kad dantų pozicija nuolat keičiasi dėl žmogaus senėjimo procesų (laikui einant – visiems žmonėms bent minimaliai dantys juda/keičia padėtį), todėl dažnai teigiama, kad „reteinerį reikia nešioti tol, kol norima, kad dantys būtų tiesūs”.
Ką daryti, jei sulūžo retencinė vielutė ar buvo pamesta retencinė kapa/plokštelė?
Po ortodontinio gydymo turite stebėti priklijuotus ir išimamus retencinius aparatus ir savo dantis, kad juose neatsirastų pokyčių. Svarbu, kad reteinerio būklę (pvz., retencinė vielutės) kas 6- 12 mėnesių įvertintų burnos higienistas ar odontologas, pas kurį lankomasi odontologinėms procedūroms.
Lūžus vielutei ar pametus retencinę kapą/plokštelę, yra gana didelė tikimybė, kad dantys vėl susigrūs/pasisuks. Todėl labai svarbu, kuo greičiau kreiptis į ortodontą (geriausia į tą, kuris paskyrė reteinerį) ar odontologą (kuris turi reikalingas medžiagas ir kompetencijos užklijuoti naują vielutę, ar užsakyti naują kapą/plokštelę).
Ką daryti, jei dantys vėl grįžo į ankstesnę padėtį (pvz., susigrūdo, tapo keivi ir t.t.) po ortodontinio gydymo?
Pasikonsultuokite su dantis tiesinusiu gydytoju ortodontu.
Gali būti taip, kad Jums bus reikalingas pakartotinis ortodontinis gydymas, kuris dažniausiai trunka gerokai trumpiau, nei pirminis ortodontinis gydymas. Dažnai tiesinant dantis pakartotinai – renkamasi tai atlikti dantų tiesinimo kapų sistema, nes šis gydymas yra estetiškas (kapos beveik nepastebimos ant dantų) ir patogus (valgio metu ir valantis dantis – kapos išsiimamos ir burnos).