Ortodontinis reteineris

Ortodontinis reteineris – kas tai?

Ortodontinis reteineris, tai po ortodontinio gydymo paskirtas aparatas, kuris reikalingas tam, kad dantys išlaikytų stabilią poziciją. Reteineriai yra skirstomi į dvi grupes – fiksuojamus (vielutė) ir išimamus (kapa arba plokštelė). Koks reteineris bus paskirtas po ortodontinio gydymo – priklauso nuo individualios situacijos. Ortodontinį reteinerį paskiria gydytojas ortodontas.

Kodėl reikalingas ortodontinis reteineris?

Yra nustatyta, kad dantys gali judėti visą gyvenimą ir reteineris skiriamas tam, kad neįvyktų dantų grįžimas į pirminę netaisyklingą padėtį po atliktos ortodontinės korekcijos.

Dantų judėjimas vyksta dėl apie dantį esančių periodonto raiščio sukurtų jėgų, kurios traukia dantį atgal į jo pirminę, netaisyklingą poziciją. Gydymo rezultato stabilumą taip pat gali paveikti minkštųjų audinių pokyčiai bei amžiniai pokyčiai, susiję su kaulinių struktūrų augimu.

Koks reteineris geresnis: fiksuotas (vielutė) ar išimamas (kapa arba plokštelė)?

Išimamus reteinerius galima išsiimti ir įsidėti pačiam, taip suteikiant galimybę juos nešioti ne visą parą ar net ne kiekvieną dieną. Jei paskirtas išimamas reteineris – žmogus turi būti motyvuotas reteinerį nešioti/įsidėti tada, kada paskirta gydytojo (dažniausiai kas naktį). Tačiau yra atvejų, kai reteineriai turėtų būti dėvimi 24 valandas per parą – tokiose situacijose paprastai yra reikalingas fiksuotas reteineris (vielutė). Kadangi fiksuotas reteineris (vielutė) yra pritvirtinamas gomuriniuose/liežuviniuose lūpinių dantų segmentų paviršiuose – paciento bendradarbiavimas pakartotinio dantų susigrūdimo rizikai nedaro įtakos taip, kaip nešiojant išimamą reteinerį (kai pacientas gali tiesiog pamiršti reteinerį reikiamu laiku įsidėti).

Išimamo reteinerio (kapos ar plokštelės) privalumas tas, kad yra lengvesnis tinkamos burnos higienos palaikymas, nes valantis dantis reteineris išsiimamas, ir dantų valymas yra nekomplikuotas. Tuo tarpu asmenims, kurie turi fiksuotą reteinerį (vielutę), reikalinga kruopščiai išvalyti dantis apie vielutę (apie ją lengviau kaupiasi apnašas), valymui gali būti rekomenduojamos papildomos priemonės kaip, pavyzdžiui, vandens irigatorius, vieno danties šepetėlis ir kt.

Kiek laiko reikia nešioti ortodontinį reteinerį?

Ortodontinio reteinerio nešiojimo trukmę nurodo gydytojas ortodontas. Tačiau vis dažniau reteineris paskiriamas neribotam laikotarpiui (t.y. visam gyvenimui), nes dantų pozicija gali kisti viso gyvenimo metu ir norint dantis užfiksuoti stabilioje pozicijoje – reikalingas nuolatinis reteinerio dėvėjimas.

Tačiau svarbu žinoti, kad svarbiausi retenciniam etapui (dantų pozicijos išlaikymui stabilioje padėtyje) yra pirmieji retencijos metai.

Ar reikalinga keisti paskirtą reteinerį?

Taip, jei reteineris sulūžo, susidėvėjo, atsirado pažeidimų ir pan. – reteinerį būtina pasikeisti į naują. Esant reteinerio deformacijai – galima situacija, kad dantys pradės judėti ir pakeis poziciją (grįš į tą padėtį, kuri buvo prieš ortodontinį gydymą). Esant dantų padėties pasikeitimui (susigrūdimui ar atsiradus tarpams tarp dantų) – gali būti reikalingas pakartotinis ortodontinis gydymas.

Jei reteineris yra nepažeistas ir atlieka savo funkciją – dažniausiai reteinerio keisti nereikia.

***

Galvojate apie naują reteinerį, ar kilo klausimų – kreipkitės į gyd.od. Simoną Korop:

Registruotis galite internetu paspaudę šią nuorodą;

  • InMedica, Antakalnio g. 48A, Vilnius. Telefonas registracijai: (8-5) 219 9927
  • InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius (Karoliniškės). Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849

Kiti straipsniai: