Retencinė kapa – kada laikas ją keisti?

Retencinė kapa – tai skaidri, dantis apgaubianti „plokštelė”, kuri palaiko dantis fiksuotoje pozicijoje. Ji skiriama po ortodontinio gydymo.

Retencinės kapos nešiojimo laikas priklauso nuo individualaus ortodontinio gydymo sudėtingumo (retencinės kapos nešiojimo trukmę nurodo gydytojas ortodontas).

Retencinė kapa gali būti nešiojama ant vieno žandikaulio dantų (viršutinio arba apatinio žandikaulio) arba ant abiejų žandikaulių dantų (nurodo ortodontas).

Kartais rekomenduojama dviguba retencija: t.y. ant dantų iš liežuvio/gomurio pusės yra fiksuojama retencinė vielutė ir papildomai (ant retencinės vielutės ir dantų) naktimis yra dėvima retencinė kapa. Šio metodo privalumas – jei užmirštama kapą įsidėti, dantų padėtis išlaikoma fiksuotu reteineriu (vielute).

Kada reikalinga retencinę kapą pakeisti į naują?

Dažniausiai retencinė kapa keičiama į naują dėl šių priežasčių:

  • Retencinė kapa įskilo ar sulūžo.
  • Retencinė kapa susidėvėjo: pakito jos elastingumas, kapa tampriai neapspaudžia dantų;
  • Retencinė kapa pakeitė formą, pavyzdžiui, jei retencinė kapa yra plaunama po karštu vandeniu – ji gali deformuotis, tada būtina pagaminti naują retencinę kapą.
  • Retencinė kapa skleidžia nemalonų kvapą. Taip dažniausiai nutinka, jei retencinė kapa nėra kasdien tinkamai valoma/dezinfekuojama.
  • Retencinė kapa kurį laiką buvo nenešiojama ir ją užsidedant – jaučiamas spaudimas, kapa nebetinka/nepriglunda ant dantų.

Labai svarbu stebėti retencinės kapos būklę, nes jei ji yra susidėvėjusi/pažeista – ji neatlieka savo funkcijos (neprilaiko dantų „tiesių dantų pozicijoje”) ir galima situacija, kai dantys grįžta į pirminę padėtį, kuri buvo prieš ortodontinį gydymą (dantys gali pakartotinai susigrūsti ir pan.).

Kaip gaminama nauja retencinė kapa?

Gydytojas odontologas (kuris turi kompetencijos paskirti retencinius aparatus) nuima dantų atspaudus ar nuskenuoja dantis trimačiu skeneriu. Tada atspaudai/nuskenuotų dantų duomenys yra nusiunčiami į dantų laboratoriją, kur retencinė kapa yra pagaminama. Pagaminta kapa perduodama pacientui įprastai po 2 -7 dienų nuo užsakymo dienos.

Kokia retencinės kapos kaina?

Skirtingose klinikose kaina gali varijuoti, tačiau dažniausiai kaina yra apie 110-150 Eur už kapą.

***

Galvojate apie naują retencinę kapą, ar kilo klausimų – kreipkitės į gyd.od. Simoną Korop:

Registruotis galite internetu paspaudę šią nuorodą;

  • InMedica, Antakalnio g. 48A, Vilnius. Telefonas registracijai: (8-5) 219 9927
  • InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius (Karoliniškės). Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849

Kiti straipsniai: