Ar dantų tiesinimas kapomis yra skausmingas?

Mąstant apie dantų tiesinimą, gana svarbus aspektas yra, ar tiesinimas sukelia skausmą?

Skausmas yra gana subjektyvus dalykas ir kiekvienas žmogus į tą patį dirgiklį gali reaguoti skirtingai: vienas žmogus atsiradusį nemalonų jutimą įvardins kaip diskomfortą, o kitas – skausmą.

Skausmo išgyvenimas priklauso nuo įvairių veiksnių, tokių kaip: amžius, lytis, individualus skausmo slenkstis, emocinė būsena, stresas, naudojamos ortodontinės jėgos dydis bei trukmė, kultūriniai skirtumai ir ankstesni skausmo patyrimai.

Ar dantų tiesinimas kapomis yra skausmingas?

Viskas priklauso nuo individualios situacijos. Kai kurie žmonės teigia, kad jaučia tik „spaudimą/tempimą”, kiti – „maudimą”, o kai kurie – „skausmą”. Šis nemalonus jutimas dažniausiai pasireiškia pirmas dienas po naujo kapų rinkinio uždėjimo. Po to spaudimas/diskomfortas/skausmas praeina.

Mokslinėje literatūroje pateikiama, kad tiesinant dantis kapomis, pacientai įvardija, kad skausmo/diskomforto jaučia mažiau, nei tie pacientai, kurie dantis tiesinasi breketų sistema. Taip gali būti todėl, nes dantų tiesinimo kapos yra išimamos ir sukelia mažesnį spaudimą nei breketų sistema.

Taip pat literatūroje pateikiama, kad tiesinimo kapos sukelia statistiškai reikšmingai mažesnį diskomforto lygį, pasireiškiantį dėl simptomų liežuvyje, skruostuose ar lūpose, blogo skonio ar kvapo ir maisto likučių kaupimosi, palyginti su breketų sistema.

Kodėl gali skaudėti dantis, juos tiesinant kapomis?

Skausmas ar diskomfortas atsiranda dėl ortodontinių jėgų, kurios sukelia periodonto raiščio suspaudimą, to pasekoje išsiskiria tam tikros medžiagos (mediatoriai), dėl kurių gali būti jaučiamas skausmas. Aktyviausias šis procesas vykstas pirmąsias 24-48 valandas po ortodontinės jėgos taikymo, vėliau mediatorių kiekis mažėja ir po 7 dienų grįžta prie norminių verčių.

Ką daryti, jei jaučiate skausmą tiesindami dantis kapomis?

  • Išgerkite vaistų nuo skausmo. Dažniausiai vaistai geriami (jei skauda) pirmas 2 dienas po naujų kapų rinkinių uždėjimo. Jei skausmas nemažėja, nepiktnaudžiaukite vaistais – kreipkitės į gydytoją.
  • Galite pakramtyti kramtuką ar guminuką (pavyzdžiui, Haribo Goldbears). Kramtymas sukelia danties mikrojudesį, todėl suintensyvėja kraujotaka (periodonto raištyje ir kituose audiniuose) ir skausmas mažėja. Tačiau nekramtykite kramtuko/guminuko ilgai ir stipriai, nes galite pažeisti tiesinimo kapas. Kramtukus rekomenduojama kramtyti maždaug 2 minutes užsidėjus kapas (5-10 minučių per dieną).
  • Jei skausmas nepraeina ar yra labai intensyvus – kreipkitės į odontologą, pas kurį atlliekate dantų tiesinimą kapomis.

Kiti straipsniai: