Ar galima gydyti dantį, kai atliekamas dantų tiesinimas kapomis?
Pirmiausa, svarbu, kad dar prieš atliekant sąkandžio korekciją dantų tiesinimo kapomis – visi dantys būtų sugydyti (t.y. nebūtų karieso, apikalinio periodontito/ „šaknies pūlinio” ir t.t.) bei nebūtų periodonto ligų (aktyvios stadijos gingivito ar periodontito).
Taigi prieš gydymą būtina pasitikrinti dantis pas bendrosios praktikos gydytoją odontologą bei atlikti profesionalią burnos higieną. Dantys turi būti sveiki prieš prededant ortodontinį gydymą.
Pradėjus tiesinimą kapomis, plombuoti dantų nerekomenduojama, nes kapos gali nebetikti.
Kas nutinka, jei tiesinant dantis kapomis suskausta dantį (atsirado kariesas ar kita problema)? Ar galima gydyti?
Jei atsirado kariozinė ertmė, iškrito sena plomba, dantis/plomba nuskilo ar dantį suskaudo atliekant dantų tiesinimą kapomis – dantis gydomas, tačiau po gydymo vertinama, ar gydymas tęsiamas, kaip buvo suplanuotas, ar reikalinga iš naujo skanuoti dantų lankus ir užsakyti naujus kapų rinkinius. Viskas priklauso nuo individualios situacijos.
- Jei danties pažeidimas/karieso ertmė nedidelė ir plomba „netrukdo” kapoms pilnai priglusti/adaptuotis (plomba atitinka prieš tai buvusio danties formą) – tada gydymas toliau tęsiamas taip pat, kaip buvo suplanuota po pirmino gydymo plano sudarymo, gydymo eiga nesikeičia, toliau nešiojamos paskirtos kapos.
- Jei karieso ertmė didelė, ir naujai uždėta plomba yra didelė (forma neatitinka prieš tai buvusio danties formos) ir trukdo kapoms pilnai apgaubti dantis – tada reikia pakartotinai skanuoti dantų lankus ir užsakyti naujus kapų rinkinius (tada gali būti taikomas nedidelis papildomas mokestis).
IŠVADA. Tiesinant dantis kapomis – danties gydymas galimas, tačiau rekomenduojama pasitarti su gydytoju, kuris atlieka gydymą kapomis, kokia po danties plombavimo bus gydymo eiga/pokyčiai ir pan.