Dantų pasta kraujuojančioms dantenoms. Ką pasirinkti?

Dantenų kraujavimas – vienas iš dantenų uždegimo (gingivito) požymių. Dažniausia dantenų uždegimo priežastis – netinkama burnos higiena.

Sumažinti dantenų uždegimą gali pagelbėti labai kruopštus dantų valymas ir tinkamai pasirinkta dantų pasta nuo dantenų uždegimo (gingivito).

Kokios dantų pastos rekomenduojamos esant dantenų kraujavimui?

Geriausia naudoti dantų pastą, kurios sudėtyje yra antibakteriškai arba priešuždegimiškai veikiančios veikliosios medžiagos. Tai pastos, kurių sudėtyje yra:

Rekomenduojama pabaigus dantų pastos vieną tūbelę, sekančią naudoti kitos firmos, kad bakterijos „nepriprastų” prie tos pačios sudėties.

Ką dar galima padaryti norint sumažinti dantenų kraujavimą?

Burnos higiena

  • Dantis valykite mažiausiai du kartus per dieną, kaskart ne trumpiau kaip po 2 minutes. Labai svarbu kruopščiai pašalinti apnašas, kadangi būtent apnašų bakterijos ir yra pagrindinė priežastis, kodėl kraujuoja dantenos. Svarbu valant neišsigąsti, kad dantenos kraujuoja, nes gerai reguliariai išsivalant dantis –  kraujavimas sumažės ar net liausis po maždaug 5 dienų (išskyrus tuos atvejus, kai yra kitų faktorių, kurie įtakoja atsiradusį kraujavimą, pavyzdžiui, yra dantų akmenų).
  • Naudokite elektrinį dantų šepetėlį. Galima naudoti ir paparastą minkštą dantų šepetėlį, tačiau yra tyrimų, nustačiusių, kad dantenų kraujavimas yra mažesnis, kai žmogus naudoja elektrinį dantų šepetėlį.
  • Bent kartą per dieną naudokite dantų siūlą ar tarpdančių šepetėlius. Dantų siūlas naudojamas tarpdančiams, kurie yra labai siauri, o platesniems tarpdančiams tinkamesnė priemonė – tarpdančių šepetėlis.

Burnos skalavimo skystis

Esant dantenų uždegimui dažniausiai skiriamas burnos skalavimo skystis su chlorheksidinu, pavyzdžiui:

Neskalaukite chlorheksidino turinčiu skalavimo skysčiu iškart po dantų išsivalymo- reikalinga palaukti bent valandą. Taip reikia elgtis todėl, kad chlorheksidinas yra  inaktyvinamas daugumos dantų pastų surfaktantų (putojančios medžiagos).

Taip pat svarbu žinoti: jei burnos skalavimo skystis yra su chlorheksidinu – juo rekomenduojama skalauti iki 14 dienų (dėl galimų šalutinių poveikių).

Probiotikai

Esant dantenų uždegimui, galima vartoti probiotikus, kurie  slopina uždegimą sukeliančių bakterijų dauginimąsi. Probiotikų naudojimas yra gana naujas, bet jau yra nemažai klinikinių studijų, patvirtinančių probiotikų naudą kontroliuojant dantenų uždegimą.

Probiotikų pavyzdžiai:

Mityba

  • Rinkitės produktus, kuriuose yra vitaminų A ir C, B grupės vitaminų, geležies, cinko, baltymų;
  • Gerkite pakankamai kokybiško vandens;
  • Mažinkite suvartojamo cukraus kiekį;

Rūkymas

Rūkymas kenkia dantenų kraujotakai, todėl rekomenduojama nustoti rūkyti.

Ką daryti, jei uždegimas tęsiasi?

Jei uždegimas tęsiasi, dantenos kraujuoja, kreipkitės į odontologą ar burnos higienistą. Specialistas įvertins situaciją ir paskirs jums tinkamiausią gydymą bei parekomenduos, kokias priemones taikyti namuose. Taip pat labai svarbus aspektas gydant dantenų uždegimą –  dantų akmenų ir minkštojo apnašo pašalinimas atliekant profesionalią burnos higieną.

Kodėl svarbu išgydyti dantenų uždegimą?

Dantenų uždegimas (gingivitas) negydomas progresuoja į periodontitą, kuris gali komplikuotis į dantų netekimą.

Kiti straipsniai: