Dantų tiesinimo kapos nebetinka/nepriglunda ant dantų. Ką reikia žinoti?
Atliekant dantų tiesinimą kapomis – svarbu sekti dantų tiesinimo kapų tinkamumą ant dantų. Dantų tiesinmo kapos turi glaudžiai apspausti dantis, tarp kapos ir dantų neturėtų matysis akivaizdžių tuščių ertmių/oro tarpelių.
Tačiau kartais taip nutinka, kad sutrinka dantų tiesinimo kapos adaptacija ant dantų, t.y. kapa nebetinka, nepriglunda tampriai ant dantų ir/ar matosi tarpelis tarp danties(ų) kandamojo krašto ir kapos. Deja, tai gali turėti neigiamos įtakos dantų tiesinimo eigai.
Kodėl dantų tiesinimo kapos nebetinka ant dantų?
Galimos priežastys:
- Per trumpas dantų tiesinimo kapų nešiojimo laikas. Labai svarbu, kad dantų tiesinimo kapos burnoje būtų ne trumpiau kaip 22 valandas per parą.
- Tamprūs kontaktai tarp dantų. Tam, kad dantis judėtų, svarbu, kad būtų mikro-tarpelis apie judinamą dantį (tarpdantyje). Šie reikalingi mikro-tarpeliai yra sukuriami gydytojo odontologo atliekant tarpdančių emalio redukciją (IPR). Labai svarbu nepraleisti suplanuotų vizitų pas odontologą, kad laiku būtų atlikta ši procedūra.
- Problemos su „attachment’ais” (mažomis plombytėmis ant dantų). Kartais „attachmenta’as” (plombytė) nėra tikslios formos, todėl dantų tiesinimo kapa nesiadaptuoja gerai ant danties. Tiesiog nešiokite kapas kaip nurodyta, o gydytojas odontologas suplanuoto vizito metu „attachment’ą” pakeis, pakoreguos ar pašalins. Taip pat kapos gali nebetikti tada, jei ” attachment’as” nukrinta/atskyla – tada nebeįvyksta suplanuotas judesys, todėl nukritus/nulūžus „attachment’ui” – informuokite gydytoją.
- Yra valgoma su dantų tiesinimo kapomis burnoje. Valgant maistą ar kramtant gumą su kapomis burnoje – jos gali deformuotis ar net skilti. Tai gali lemti jų nebetikimą ant dantų.
- Bloga burnos higiena. Labai svarbu atliekant ortodontinį gydymą tinkamai prižiūrėti dantis – valyti juos bent 2 kartus per dieną su dantų pasta ir šepetėliu, bei vieną kartą per dieną valyti tarpdančius su tarpdančių siūlu ar tarpdančių šepetėliais. Jei dantys yra nevalomi – gali susiformuoti dantų akmenys, kurie gali lemti tai, kad kapos tinkamai nebeapgaubia dantų.
- Dantys plombuojami arba protezuojami tuo pačiu metu, kai atliekamas dantų tiesinimas. Labai svarbu, kad prieš pradedant dantų tiesinimą kapomis – burna būtų sanuota (sugydyti visi dantys), nes jei atliekamas plombavimas/protezavimas dantų tiesinimo laikotarpiu – restauruoto danties forma nebeatitinka prieš tai buvusio danties formos ir kapa dažnai nebetinka.
- Nuskilęs dantis. Sumažėjus danties paviršiui, kapoje suplanuotas judesys gali būti ne pilnai realizuotas ir kapa gali nebetikti.
Dantų tiesinimas kapomis – sutriko kapų tinkamumas/apgaubimas. Ką daryti?
Jei pastebėjote, kad kapa nebeapgaubia tampriai dantų, atsirado matomas oro tarpas tarp kapos ir dantų – informuokite gydytoją odontologą.
Taip pat galite pabandyti šiuos metodus:
- Naudokite kramtukus. Toje vietoje, kur atsirado tarpelis tarp kapos ir danties (ų) – kaskart užsidėjus kapą, toje vietoje sukąskite nestipriai (švelniai) kramtuką. Sukandus palaikykite kramtuką tarp dantų apie 5 sekundes, tada atpalaiduokite. Pakartokite keletą kartų ir, jei reikalinga, tą pati atlikite kitoje dantų lanko vietoje. Kramtuką naudokite apie 5 minutes (kelis kartus per dieną).
- Būtinai nešiokite kapas ne trumpiau kaip 22 valandas per parą.
- Kartais rekomenduojama kapų rinkinį nešioti ne vieną savaitę, o dvi savaites. Tačiau šis sprendimas turi būti priimtas pasitarus su gydytoju, pas kurį atliekate dantų tiesinimą kapomis.
- Kartais pastebėjus nedidelį neatitikimą tarp kapos ir danties(ų), rekomenduojama grįžti prie anksčiau nešiotos kapos ir dar kurį laiką panešioti „senesniąją” kapą. Tačiau šis sprendimas turi būti priimtas pasitarus su gydytoju, pas kurį atliekate dantų tiesinimą kapomis.
- Nepraleiskite suplanuotų vizitų pas odontologą.
- Jei dantų tiesinimo kapos gana stipriai nebeatitinka dantų esamos pozicijos – kartais reikalinga pakartotinai nuskanuoti dantų lankus ir iš naujo užsakyti dantų tiesinimo kapų rinkinius.
P.S. Tam tikrose situacijose yra specialiai kapoje suformuota erdvė (oro tarpas) dančiui judėti (pvz., norint dantį „išilginti”) ir gerai, jei yra tarpelis kandamojo krašto dalyje. Bet apie šią situaciją jus turėtų informuoti gydytojas ortodontas. Taigi ne visada oro tarpas reiškia blogą kapos adaptaciją, kartais tai yra gydymo metodo dalis.