Kokie faktoriai gali lemti netaisyklingo sąkandžio formavimąsi?
Netaisyklingo sąkandžio formavimąsi lemia genetika ir aplinkos faktoriai.
Labai svarbus laikotarpis sąkandžio formavimuisi yra pirmieji vaiko gyvenimo metai, nes jei dėl tam tikrų netaisyklingų įpročių susiformuoja netaisyklingas sąkandis, kai yra pieniniai dantys – didelė tikimybė, kad patologinis sąkandis išliks ir išdygus nuolatiniams dantims.
Kokie aplinkos faktoriai gali lemti netaisyklingo sąkandžio formavimąsi?
Čiulptuko čiulpimas
Čiulptuko čiulpimas gali sukelti atviro sąkandžio ir kryžminio sąkandžio formavimąsi, bei padidėjusi horizontalų kandžių perdengimą (viršutiniai dantukai atrodo „lyg atsikišę”).
Svarbu žinoti, kad jei čiulptuko atsisakoma iki 2,5 metų – didelė tikimybė, kad sąkandis normalizuosis.
Piršto čiulpimas
Piršto čiulpimas gali sukelti atviro sąkandžio formavimąs, padidėjusi horizontalų kandžių perdengimą (viršutiniai kandžiai atrodo „atsikišę”).
Wagner ir bendraautorių atliktame moksliniame tyrime – visi vaikai, kurie čiulpė pirštą, turėjo sąkandžio patologiją. Svarbu, kad vaikas pirštą nustotų čiulpti iki tada, kada ima dygti nuolatiniai kandžiai (maždaug 5-6 metų), tada yra tikimybė, kad susiformavęs netaisyklingas sąkandis „atsistatys” į normalų (bet ne visada taip nutinka).
Kvėpavimas per burną
Kvėpavimas per burną gali sukelti atviro ir/ar kryžminio sąkandžio formavimąsi (Hebling ir bendraautoriu tyrimas).
Maitinimas iš buteliuko
Savo tyrime I. Gongora-Leon ir kt. nustatė, kad jei vaikas maitinamas iš buteliuko ilgiau kaip 24 mėnesius – 12 kartų išauga tikimybė, kad vaikui susiformuos atviras sukandimas (palyginus su vaikais, kurie maitinami iš buteliuko trumpiau nei 24 mėn.).
Lūpos laikymas tarp dantų
Hebling ir bendraautorių tyrime nustatyta, kad jei vaikas laiko lūpą tarp dantų – didėja tikimybė, kad susiformuos atviras ir/ar kryžminis sąkandis.
Padidėjusios tonzilės ir adenoidai
Esant padidėjusioms tonzilėms ir adenoidams – sutrinka kvėpavimas per nosį (imama kvėpuoti per burną), o tai gali lemti netaisyklingo sąkandžio formavimąsi.
Netaisyklinga liežuvio padėtis
Kai liežuvis yra taisyklingoje padėtyje – ramybės metu jis yra priglaustas prie gomurio. Tačiau ne visada taip yra. Esant netaisyklingai liežuvio padėčiai t.y. kai liežuvis nuolat yra burnos apačioje – sutrinka žandikaulių vystymąsis. Tokiu atveju rekomenduojama miofunkcinė terapija.
Netaisyklingas rijimas (infantilinis rijimas)
Netaisyklingai ryjama tada, kai rijimo metu liežuvis yra laikomas tarp dantų (išstumiamas į priekį). Vaikas ir suaugusysis, pats to nejausdamas, nejučiomis vis kaišioja liežuvį į priekį. Tokiu atveju rekomenduojama miofunkcinė terapija.
Dantų kariesas
Dėl pieniniuose dantyse esančio karieso, galimas priešlaikinis jų netekimas. Kai pieninis dantis pašalinamas anksčiau, nei fiziologiškai turėjo iškristi, gali sutrikti nuolatinių dantų dygimo seka, gali atsirasti vietos trūkumas ir kt. Todėl kai pieninis dantis pašalinamas „prieš natūralų danties iškritimo laiką”, reikalinga pasikonsultuoti su gydytoju odontologu ar ortodontu, ar nereikalingas „vietą užlaikantis aparatas”.
Liežuvio pasaitėlis
Vis dar diskutuojamas mokslinėje literatūroje, ar trumpas liežuvio pasaitėlis gali sukelti sąkandžio sutrikimų. Pavyzdžiui, S.Melnik studijoje teigiama, kad trumpas liežuvio pasaitėlis gali lemti kryžminio sąkandžio formavimąsi. Tačiau reikalinga daugiau mokslinių straipsnių, pagrindinčių šį teiginį.
Minkštas maistas
Vis daugiau rašoma apie tai, kad viena iš priežasčių, kodėl žandikauliai vystosi netaisyklingai – tai minkšto maisto vartojimas. Kramtymas stimuliuoja žandikaulio raumenis ir taip inicijuoja žandikaulio vystymąsi (formuojasi didesni, taisyklingesni žandikaulio lankai, todėl mažėja tikimybė susigūsti dantims). Todėl ypač vaikystėje, kai formuojasi žandikaulis, rekomenduojama vaikams kuo dažniau kramtyti KIETĄ maistą, pavyzdžiui, morkas, obuolius, riešutus ir pan.
Kaip sąkandžio formavimąsi veikia maitinimas krūtimi?
Maitinimas krūtimi veikia kaip prevencinis faktorius, kuris „apsaugo” nuo netaisyklingo sąkandžio formavimosi.
Mokslinėje literatūroje teigiama, kad jei vaikas žindomas ilgiau kaip 12 mėnesių, tai gali būti faktorius, lemiantis mažesnę tikimybę, kad formuosis kryžminis sąkandis bei distalinis sąkandis.
Priežastys, kurios lemia, kad žindymas mažina tikimybę, kad vaikui formuosis netaisyklingas sąkandis:
- Kai vaikas maitinamas krūtimi – veido raumenys intensyviai dirba, todėl skatinamas apatinio žandikaulio augimas, taip pat vaikui žindant – jo liežuvis yra taisyklingoje padėtyje, todėl skatinamas ir taisyklingas rijimas (o esant taisyklingam rikimui – mažėja tikimybė, kad formuosis netaisyklingas sąkandis).
- Taip pat žindomas vaikas skatinamas taisyklingai kvėpuoti, t.y per nosį, o toks kėpavimas sudaro geras sąlygas vystytis žandikauliams.
- Tam tikruos straipsniuose teigiama, kad žindomi vaikai rečiau naudoja čiulptuką – todėl taip pat mažėja tikimybė, kad susiformuos netaisyklingas sąkandis.