Kodėl odontologai nerekomenduoja kvėpuoti pro burną?

Ramybės metu žmogus turėtų kvėpuoti pro nosį, nes būtent toks kvėpavimas laikomas labiau fiziologišku. Kvėpuojant pro nosį, kvėpavimo takų kelias yra ilgesnis, oras patenkantis pro nosies landas labiau išvalomas, sudrėkinamas ir sušildomas (mažėja tikimybė atsirasti infekcijoms). Taip pat kvėpuojant pro nosį liežuvis yra taisyklingoje padėtyje, t.y. priglaustas prie gomurio.

Jei žmogus nuolat kvėpuoja pro burną – reiktų ieškoti priežasčių, kodėl taip yra (kreiptis į šeimos gydytoją). Kvėpavimas pro burną gali sukelti daug neigiamų reiškinių, bet šiame straipsnyje bus aptarta, kaip kvėpavimas pro nosį paveikia burnos ertmę ir žandikaulių bei veido struktūrų vystymąsi.

Kokias odontologines problemas gali sukelti nuolatinis kvėpavimas pro burną?

  • Gali formuotis kariesas ir periodonto ligos. Taip nutinka todėl, kad dėl temperatūros ir drėgmės pokyčio susidaro palankesnės sąlygos patologinių burnos bakterijų dauginimuisi. Dėl to taip pat gali atsirasti blogas kvapas burnoje.
  • Kvėpuojant pro burną tam tikri veido raumenys (liežuvis, lūpos, skruostai ir kt.) funkcionuoja netaisyklingai, todėl atsiranda raumenų disbalansas, kuris lemia netaisyklingą žandikaulių ir veido struktūrų vystymąsi.

Kvėpavimas per burną gali sukelti šias ortodontines problemas:

  • Formuojasi siauras aukštas gomurys ir priekinis atviras sąkandis (dažniausios ortodontinės anomalijos tarp kvėpuojančiųjų pro burną);
  • Atsiranda tendencija susiformuoti Angle II klasės sąkandžio anomalijai (distaliniam sukandimui), trumpėja apatinis žandikaulis;
  • Didėja veido vertikalus aukštis – veidas ilgėja;
  • Gali atsikišti viršutiniai kandžiai – dėl ko gali išsivystyti nečiaupios lūpos.

Ką daryti, jei pastebima, kad vaikas/suaugęs ramybės metu kvėpuoja pro burną?

Svarbu ieškoti priežasties, kodėl kvėpuojama ne per nosį. Dažnai kvėpavimą pro burną lemia viršutinių kvėpavimo takų tam tikra obstrukcija/ patologija, pavyzdžiui, padidėję adenoidai/tonzilės, kreiva nosies pertvara, alergijos, lėtinis sinusitas ir kt.

Jei medicicninės problemos nerandama – tada kvėpavimas pro burną gali būti susiformavęs įprotis. Tada rekomenduojama kreiptis į miofunkcinės terapijos specialistą, kuris paskiria specialius pratimus, kurie „treniruoja” žmogų vėl grįžti prie taisyklingo kvėpavimo, t.y kvėpavimo pro nosį.

Jei atsirado sąkandžio patologijų – tada svarbu kreiptis į ortodontą. Jei ilgą laiką buvo kvėpuojama pro burną – susiformuoja netaisyklingas sukandimas, kuriam koreguoti gali būti paskiriamos dantų tiesinimo kapos arba brektai, ar kiti ortodontinai aparatai/ metodai (pavyzdžiui, ortodontinis treineris).

Kiti straipsniai: