Retencinė vielutė ar retencinė kapa – kas geriau?

Baigus ortodontinį gydymą visada yra retencinis laikotarpis, kurio metu nešiojamas reteineris: dažniausiai arba retencinė vielutė, arba retencinė kapa (arba tam tikrais atvejais – taikomos abi retencinės priemonės).

Retencinė vielutė –  tai iš liežuvio pusės ant dantų klijuojama nenuimama vielutė. Jį „įtveria” dantis ir išlaiko juos stabilioje pozicijoje.

Retencinė kapa –  tai plona, skaidri plokštelė, kuri yra pagaminta iš plastiko ir yra nešiojama pagal ortodonto nurodymus. Retencinė kapa yra išimamas reteineris – dažiausiai ilgesnį laikotarpį laikoma burnoje iškart pabaigus ortodontinį gydymą (16-24 val.), o vėliau nešiojimo trukmė trumpinama (dažniausiai nešiojama tik naktimis, miego metu).

Kokie yra retencinės VIELUTĖS privalumai ir trūkumai?

Privalumai:

 • Retencinė vielutė yra fiksuota prie dantų, todėl pacientui nereikia galvoti apie „įsidėjimą/išsiėmimą”;
 • Ji yra gana patogi pacientams, prie jos dažniausiai priprantama ir ji nesukelia diskomforto;
 • Retencinė vielutė dažniausiai yra nepastebima, nes pritvirtinta ant dantų iš liežuvio pusės.

Trūkumai:

 • Apie retencinę vielutę lengvai užsilaiko apnašas, maisto likučiai, todėl dantų priežiūra apie ją turi būti kruopštesnė.
 • Tarpdančiams apie vielutę išvalyti reikia naudoti specialų siūlą (SuperFloss) arba tarpdančių šepetėlius.
 • Retencinė vielutė gali deformuotis (atsiklijuoti, lūžti), todėl svarbu odontologinių vizitų metu, kad reguliariai būtų tikrinama jos būklė. Esant vielutės defektui – būtina ją pakeisti į naują, nes esant pažestai vielutei – dantys gali pakeisti padėtį (susigrūsti ir pan.)

Kokie yra retencinės KAPOS privalumai ir trūkumai?

Privalumai:

 • Nešiojant retencinę kapą burnos higiena yra nekomplikuota, nes dantų valymo metu kapa yra ne burnoje (tarpdančiai ir dantys valomi įprastai).
 • Ant dantų nėra jokių papildomų elementų (kurie užlaiko apnašą, ar pan.).
 • Kapa apgaubia visus dantis ir stabilizuoja visą dantų lanką – todėl, jei ortodontinio metu buvo keičiama galinių dantų pozicija (pavyzdžiui, atliktas dantų lankų plėtimas) – ortodontas gali rekomenduoti retencinę kapą (o ne retencinę vielutę).

Trūkumai:

 • Pacientas turi reguliariai nepamiršti kapos įsidėti reikiamu metu ir nešioti kaip nurodyta gydytojo ortodonto. Kapos nenešiojant – galimas dantų padėties pasikeitimas (susigrūdimas ir pan.);
 • Gana dažnai retencinė kapa yra pametama, todėl jeigu ji yra ne burnoje – rekomenduojama ją laikyti specialioje dėžutėje.
 • Nešiojimo pradžioje retencinė kapa gali būti „nepatogi” – jaučiamas „svetimkūnis” burnoje, padidėja seilėtekis, su kapomis burnoje galimas laikinas šveplavimas;
 • Retencinę kapą reikia kasdien valyti (nes ant jos kaupiasi apnašas, nevalant pati kapa gali skleisti blogą kvapą ir pan.).
 • Esant kapos susidėvėjimui, deformacijai (lūžiui, elastingumo praradimui ir pan.) – reikalinga užsakyti naują kapą;
 • Retencinė kapa nerekomenduojam žmonėms, kurie griežia dantimis (nes griežimo metu ji gali lūžti).

Koks reteineris geresnis?

Viskas priklauso nuo individualios situacijos: vieniems labiau priimtinas fiksuotas ant dantų reteineris (retencinė vielutė), nes, pavyzdžiui, nereikia galvoti apie tai, kada laikas įsidėti/išsiimti reteinerį, o kitiems – geriau retencinė kapa, nes, pavyzdžiui, tada yra nekomplikuotas dantų ir tarpdančių valymas. Dėl individualaus atvejo – pasikonsultuokite su gydytoju odontologu.

***

Galvojate apie naują reteinerį, ar kilo klausimų – kreipkitės į gyd.od. Simoną Korop

InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius (Karoliniškės)

Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849

arba

InMedica, Antakalnio g. 48A, Vilnius

Telefonas registracijai: (8-5) 219 9927

arba

registruotis galite internetu paspaudę šią nuorodą.

Kiti straipsniai: