Kokie galimi dantų tiesinimo būdai?

Norint ištiesinti dantis – yra ne vienas sprendimas, kaip tai padaryti.

Kokie dantų tiesinimo būdai yra populiariausi?

Dantims tiesinti yra naudojami dvejopi dariniai: išimami bei fiksuoti ortodontiniai aparatai. Išimami aparatai – tai kapos, plokštelės, funkciniai aparatai, o fiksuotas aparatas – breketų sistema.

Suaugusių dantų tiesinimui dažniausiai taikomi du metodai: dantų tiesinimo kapos arba breketai. Vaikams dantų tiesinimui dažniausiai naudojamos ortodontinės plokštelės.

Dantų tiesinimo kapos

Dantų tiesinimo kapos – tai plonos, skaidrios plokštelės, kurios yra pagamintos iš plastiko.  Kiekviena kapa gaminama individualiai paciento dantims. Gydymui atlikti yra reikalingas tam tikras skaičius kapų. Vienas kapų rinkinys yra keičiamas į kitą rinkinį kas vieną – dvi savaites. Keičiant kapas, dantys po truputėlį juda, kol jie išsitiesina iki galutinės padėties, numatytos gydytojo ortodonto. Šios tiesinančios kapos yra sunkiai pastebimos, o esant svarbiam įvykiui – kapas galima bet kada trumpam nusiimti. Kapos turi būti laikomos burnoje ne trumpiau kaip 22 valandas per parą.

Dantų tiesinimo kapų sistema dažniausiai naudojama gydant:

  • susigrūdusius dantis;
  • “uždarant” tarpelius tarp dantų;
  • kai dantis reikia stumti ne daugiau 4-5 mm (bet yra ir išimčių).

Breketai

Breketų sistemą sudaro ant dantų paviršių fiksuojami breketai (kabės), ir prie jų tvirtinami ortodontiniai lankai. Jų pagalba tiesinami dantys ir koreguojamas sąkandis. Pati populiariausia brektų rūšis yra metaliniai breketai – jais gydymas yra mažiau estetiškas, tačiau gydymas yra pigesnis ir breketų sistema galima koreguoti sudėtingas sąkandžio patologijas.

Beje, rinkoje yra ne vien metaliniai breketai, dantis taip pat galima tiesinti labiau estetiškais breketais: keramikiniais, safyriniais ar iš liežuvio pusės „klijuojamais” breketais, t.y. „liežuviniais”.

Ortodontinės plokštelės

Tai – nuimami ortodontiniai aparatai, turintys plastmasinį pagrindą, prie kurio tvirtinami įvairūs metaliniai elementai: spyruoklės, sraigtai, apkabėlės. Tai ganėtinai efektyvus ir nebrangus gydymo metodas, tačiau tinkantis ne visoms sąkandžio patolgijoms koreguoti. Gydymas ortodontinėmis plokštelėmis dažniausiai taikomas vaikams (mišriame sąkandyje, kai yra ir pienininių, ir nuolatinių dantų).

KITI DANTŲ TIESINIMO/ SĄKANDŽIO KOREGAVIMO BŪDAI

Funkciniai aparatai – – tai ortodontiniai aparatai, skirti netaisyklingo sąkandžio koregavimui (dažniausiai esant distaliniam sukandimui) apatinį žandikaulį pastumiant į priekį ir taip sukuriant maksimaliai taisyklingą žandikaulių padėtį. Kai žandikaulis yra priekinėje padėtyje – skatinamas jo augimas, todėl sąkandis koreguojamas net tik keičiant dantų padėtį, bet ir veikiant skeletines veido struktūras. Funkciniai aparatai dažniausiai yra skiriami vaikystėje, kai vyksta žandikaulių augimas.

Ortognatinė chirurgija – taikoma sunkiausiais atvejais, kai stebima skeletinė žandikaulių patologija, ryškūs viršutinio ir apatinio žandikaulių tarpusavio neatitikimai, veido asimetrija ir kai konservatyvūs gydymo metodai nėra efektyvūs. Ortognatinė chirurgija taikoma tada, kai jau yra sustojęs/pasibaigęs žandikaulių augimas.

***

Pasikonsultuoti dėl dantų tiesinimo kapų pas gyd.od. Simoną Korop galite:

InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius (Karoliniškės)
Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849

Rašykite, jei turite klausimų: simona.korop@gmail.com

Daugiau informacijos: www.ortokapos.lt

Kiti straipsniai: