Netaisyklingas (blogas) sąkandis – kodėl svarbu koreguoti?

Kai sąkandis netaisyklingas – kyla klausimas, ar būtina jį koreguoti (t.y. atlikti ortodontinį gydymą)?

Dažniausiai netaisyklingas sąkandis gydomas dėl šių priežasčių:

  • Karieso ir periodontologinių ligų prevencija. Esant kreiviems/susigrūdusiems dantims (ar nedideliems tarpeliams tarp dantų) – maisto likučiai labiau kaupiasi tarpdančiuose ir juos sudėtingiau pašalinti įprasto dantų valymosi metu. Tai gali sukelti tokias problemas kaip dantų kariesas ir dantenų uždegimas.
  • Lėtesnis dantų dėvėjimasis. Esant netaisyklingam sukandimui (pavyzdžiui, giliam/kryžminiam sąkandžiui) – netolygiai pasiskirsto kramtymo krūvis. Dėl šios priežasties dantų nudilimas gali būti greitesnis.
  • Paprastesnis dantų gydymas (plombavimas, protezavimas, implantacija). Esant susigrūdusiems ar kreiviems dantims – dantų taisymas įprastai būna sudėtingesnis ir užtrunka ilgiau. Be to, jei dantys kreivi – dažnai rekomenduojama atlikti dantų tiesinimą (ir sąkandžio korekciją) prieš estetinį plombavimą, nes tada procedūros metu mažiau reikalinga pašalinti sveikų danties audinių (nes dantys yra natūraliai ištiesinti) ir mažėja tikimybė, kad plombos skilinės (nes esant taisyklingam sąkandžiui tolygiai paskirstomas krūvis).
  • Kitų organizmo ligų prevencija. Netaisyklingas sąkandis trukdo tinkamai sukramtyti maistą, o tai gali paskatinti virškinamojo trakto sutrikimus.
  • Pernelyg didelė žandikaulio sąnario apkrova. Esant tam tikroms sąkandžio patologijoms – gali tekti didesnė apkrova apatinio žandikaulio sąnariui. Dėl to gali atsirasti jautrumas ar skausmas žandikaulio sąnario srityje, kakle, pečiuose, ausyje bei aplink ją, kramtant, kalbant ar plačiai atveriant burną.
  • Psichologinė bei socialinė gerovė. Sąkandžio sutrikimai mažina pasitikėjimą savimi, neigiamai veikia žmonių tarpusavio santykius ir veido estetiką. O tai labai svarbu šiuolaikinėje visuomenėje, kur grožis užima labai svarbią vietą. Mokslininkai teigia, kad gražesni žmonės lengviau sukuria šeimą, turi profesinį bei socialinį pranašumą.

Kaip koreguojamas netaisyklingas sukandimas?

Dantų tiesinimas ir sąkandžio korekcija atliekama ortodontinio gydymo metu. Suaugusiems dantys tiesininami su breketų sistema arba dantų tiesinimo kapomis. Beje, šis metodas vis labiau populiarėja, nes šis tiesinimo būdas yra estetiškas ir patogus. Daugiau apie tiesinimo kapas skaitykite ČIA.

***

Pasikonsultuoti dėl dantų tiesinimo kapų pas gyd.od. Simoną Korop galite:

InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius (Karoliniškės)
Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849

Rašykite, jei turite klausimų: simona.korop@gmail.com

Daugiau informacijos: www.ortokapos.lt

Kiti straipsniai: