Ortodontinis gydymas pieniniame sąkandyje

Kai tėvai pastebi susigrūdusius pieninius dantis (ar atvirą/gilų sukandimą) – kyla klausimas, ar galima atlikti ortodontinį gydymą, kai sąkandis yra pieninis (t.y. vaikams iki maždaug 6 metų).

Ar atliekamas ortodontinis gydymas esant TIK pieniniams dantims?

Dažniausiai ne. Šiame amžiuje bendravimas su pacientu yra sudėtingas, ypač jei reikia nešioti išimamus ortodontinius aparatus, todėl dauguma ortodontinių korekcijų yra atidedama mišraus sąkandžio periodui (t.y. kai jau yra išdygusių ir nuolatinių dantų, bet taip pat dar yra ir pieninių dantų).

Svarbu žinoti:

  • Vertinant pieninį sąkandį reikėtų stebėti, ar pacientas neturi žalingų piršto čiulpimo, netaisyklingo kvėpavimo pro burną įpročių. Šiame amžiuje pašalinus netaisyklingą sąkandį sukeliančias priežastis – galimos savaiminės sąkandžio korekcijos ir gydymas nereikalingas. Jei yra stebima netaisyklinga liežuvio padėtis, netaisyklingas rijimas, kvėpavimas per burną ir pan. – tikslinga kreiptis į miofunkcinę terapiją atliekantį specialistą ar/ir galima naudoti ortodontinį treinerį.
  • Pieninio sąkandžio dažniausia ortodontinė problema yra priešlaikinis pieninių dantų netekimas, kuris gali sąlygoti nuolatinių dantų poslinkius ir lemti vietos trūkumą nuolatiniams dantims. Jei pieninis dantis buvo pašalintas prieš natūralų „iškritimo” laiką (pvz., dėl karieso) – svarbu, kad būtų įvertinta situacija, ir jei reikalinga – paskirtas vietą išlaikantis aparatas.

Kada rekomenduojama pasikonsultuoti su ortodontu?

Jei nėra stebima labai sunkių veido ir žandikaulių sistemos, sąkandžio anomalijų – tada profilaktiškai pasikonsultuoti su ortodontu rekomenduojama kai vaikui yra 7-8 metai.

Mišraus sąkandžio periodu galima išgydyti distalinį, kryžminį sąkandį, suformuoti vietos dygstantiems nuolatiniams dantims, koreguoti pavienių dantų padėties anomalijas.

Kiti straipsniai: