Ortodontiniai aparatai ir sistemos
Ortodontinis gydymas gali būti atliekamas:
- Neišimamais/fiksuotais aparatais (breketų sistema);
- Išimamais aparatais (pavyzdžiui, dantų tiesinimo kapomis, plokštelėmis, funkciniais aparatais, naudojant ortodontinę veido kaukę ir kt.).
Trumpai apie kiekvieną aparatų rūšį:
BREKETAI
Gydymas breketais pradedamas išdygus nuolatiniams dantims arba dantų kaitos laikotarpio pabaigoje.
Breketai yra fiksuojami ant dantų paviršių ir prie jų tvirtinami ortodontiniai lankai. Kartu gali būti naudojamos elastinės gumos, gomuriniai ir liežuviniai lankai, mini implantai, fiksuojami funkciniai aparatai.
Breketų rūšys:
Metaliniai breketai – tai pati populiariausia breketų rūšis. Gydymas jais yra pigesnis (nei kitos rūšies breketais), greitesnis, tačiau ne toks estetiškas.
Keramikiniai breketai – estetiškesni, mažiau pastebimi ant dantų, bet jie yra brangesni ir jais gydymas užtrunka keliais mėnesiais ilgiau nei dantis tiesinant metaliniais breketais. Jei keramikinis breketas nulūžta ar įskyla – jį reikia pakeistu nauju breketu (tuo tarpu metaliniai breketai praktiškai nelūžta/neskyla).
Safyriniai – tai pati estetiškiausia brektų rūšis. Šie breketai atspindi natūralią dantų spalvą, todėl praktiškai nepastebimi ant dantų. Kitos jų savybės, privalumai ir trūkumai panašūs į keramikinių breketų.
SKAIDRIOS DANTŲ TIESINIMO KAPOS
Ortodontinės kapos, dar vadinamos elaineriais/alaineriais (ang. aligners), – tai skaidrios, visą dantų lanką dengiančios plokštelės, panašios į dantų bruksizmo ar balinimo kapas. Gydymas kapomis dažniausiai taikomas esant nuolatiniam sąkandžiui (išdygus nuolatiniams dantims).
Kapos veikia švelniai spausdamos tose vietose, kuriose reikalingas danties judesys. Kapos stumia dantis į iš anksto suplanuotą norimą padėtį. Tam, kad dantys nuolatos judėtų tikslo link, pacientai turi keisti kapas naujomis (kas 1-2 savaites). Kapos burnoje turi būti laikomos ne trumpiau kaip 22 valandas per parą.
Atliekant dantų tiesinimą kapomis:
- yra lengvesnė burnos priežiūra (nei tiesinant breketais), nes valant dantis kapos yra išimamos iš burnos;
- galima valgyti įprastą maistą (valgio metu kapos išsiimamos iš burnos);
- retesni vizitai pas ortodontą/odontologą (tinka keliaujantiems, gyvenanties užsienyje).
ORTODONTINĖS PLOKŠTELĖS
Gydymas ortodontinėmis plokštelėmis dažniausiai taikomas vaikams (mišriame sąkandyje, kai yra ir pienininių, ir nuolatinių dantų).
Ortodontinės plokštelės – tai nuimami ortodontiniai aparatai, turintys plastmasinį pagrindą, prie kurio tvirtinami įvairūs metaliniai elementai: spyruoklės, sraigtai, apkabėlės.
Ortodontinės plokštelės – gana efktyvus ir nebrangus gydymo metodas, tačiau tinkamas ne visoms sąkandžio patologijoms koreguoti.
Pagrindinis plokštelių trūkumas – didesnis diskomfortas (nepatogu, gali sutrikti kalba).
FUNKCINIAI APARATAI
Funkciniai aparatai dažniausiai yra taikomi vaikystėje, kai vyksta žandikaulių augimas. Pagrinde taikomi esant disaliniam sukandimui (kai apatinis žandikaulis yra per mažas).
Funkciniai aparatai – tai ortodontiniai aparatai, skirti netaisyklingo sąkandžio koregavimui apatinį žandikaulį pastumiant į priekį ir taip sukuriant maksimaliai taisyklingą žandikaulių padėtį. Kai žandikaulis yra priekinėje padėtyje – skatinamas jo augimas, todėl sąkandis koreguojamas net tik keičiant dantų padėtį, bet ir harmonizuojant žandikaulių dydį (veikiant skeletines veido struktūras).
ORTODONTINĖ VEIDO KAUKĖ
Ortodontinė veido kaukė yra naudojama, kai viršutinis žandikaulis yra per mažas (esant mezialiniam sąkandžiui) ir kai vyksta viršutinio žandikaulio augimas (didžiausias efektas pasiekiamas, kai vaikui yra 6-9 metai).
Ortodontinė veido kaukė – tai išorinio tempimo aparatas, skirtas viršutinio žandikaulio dantų ir skeletinėms ortodontinėms anomalijoms gydyti ir viršutinio žandikaulio augimui modifikuoti/skatinti.
Yra daugybė ortodontinių aparatų ir sistemų (ir tik populiariausi paminėti šiame straipsnyje) – koks labiausiai tinkamas jūsų (ar jūsų vaiko) sąkandžio korekcijai – priklauso nuo jūsų poreikių ir gydytojo ortodonto sprendimo.