Ortodontinės kapos
Skaidrios dantų tiesinimo kapos (ortodontinės kapos) – tai dantų tiesinimui skirtos kapos, kurios pagamintos iš plono skaidraus medicininio plastiko.
Kaip kapos tiesina dantis?
Kiekvienoje kapoje yra užprogramuotas tam tikras danties judesys. Tai yra – kapa yra šiek tiek kitokia toje vietoje, kurioje dantis yra netaisyklingoje padėtyje. Šis neatitikimas tarp kapos paviršiaus ir danties paviršiaus sukuria reikiamą spaudimo jėgą ir taip dantis juda link suplanuoto rezultato. Kapos keičiamos kas 7-14 dienų ir pakeitus kapą į sekančią (pagal kapų eiliškumą) – generuojama papildoma jėga, kuri toliau judina dantį norima kryptimi.
Kad dantų tiesinimas būtų efektyvus – dažniausiai vien kapų nepakanka – reikalinga ant dantų priplombuoti nedidelius plombos gabaliukus (“attachment’us”). Taip pat dažnai reikalinga nešioti elastikus, pašlifuoti tarpdančius ir t.t.
Kokiais atvejais galimas dantų tiesinimas kapomis?
Dažniausiai kapomis koreguojamas:
- Nežymaus ir vidutinio laipsnio dantų susigrūdimas;
- Nežymaus laipsnio tarpai tarp dantų;
- Nežymaus laipsnio dantų pasisukimai;
- Distalinis sukandimas/Angle II klasė (nedidelio laipsnio);
- Mezialinis sukandimas/Angle III klasė (nedidelio laipsnio);
- Vieno danties priekinis kryžminis sąkandis;
- Gilus sąkandis;
- Atviras sukandimas (nedidelio laipsnio).
Su pagalbinėmsis orotontinėmis priemonėmės, pavyzdžiui, ortodontiniais mini-implantais galima koreguoti daugelį sakandžio patologijų, todėl geriausiai dėl individualaus atvejo pasikonsultuoti su gydytoju odontologu, kuris atlieka dantų tiesinimą kapomis.
Kiek laiko trunka dantų tiesinimas kapomis?
Kiekvieno paciento situacija yra individuali, todėl vienodos gydymo trukmės nėra.
- Lengvais atvejais gydymas trunka apie 9 – 12 mėn.
- Vidutinio sunkumo – 12 – 18 mėn.
- Sudėtingesniais atvejais, dantų tiesinimas gali užtrukti ir 24 mėn. ar ilgiau.
Kokie yra tiesinimo kapų pliusai ir minusai?
Pliusai:
- Yra estetiškos;
- Yra patogios, nebraižo gleivinės (lyginant su breketais);
- Nešiojant kapas galima nekeisti mitybos įpročių,;
- Nesudėtinga palaikyti gerą burnos higieną;
- Mažesnis vizitų kiekis pas ortodontą – nešiojantiems tiesinimo kapas pas gydytoją reikia lankytis maždaug kas 4-12 sav.
- Mažesnė tikimybė, kad reikės skubaus/neplanuoto vizito pas ortodontą dėl aparato konstrukcijos lūžio/atsicementavimo ir panašiai (lyginant su brektų sistema);
- Nealergizuoja;
- Tam tikros sąkandžio patologijos yra koreguojamos greičiau nei breketais. Tačiau yra atvejų, kai atvirkščiai – breketais gydymas atliekamas greičiau. Viskas priklauso nuo individualios situacijos:)
- Jas galima nusiimti, pavyzdžiui, jei yra svarbus renginys/susitikimas. Tačiau tuom nereiktų piktnaudžiauti, nes kapos turi būti laikomos burnoje ne trumpiau kaip 22 valandas per parą;
Minusai
- Reikalinga didelė paciento motyvacija/bendradarbiavimas kapas nešioti burnoje ne trumpiau kaip 22 valandas per parą. Taip pat svarbu nešioti elastikus, jei jie buvo paskirti.
- Tinka ne visoms sąkandžio patologijoms gydyti. Pavyzdžiui, netinka, jei yra retinuotų dantų (kaule „užstrigusių) ir kt.;
- Kaina. Dažniausiai kapos reikalingos abiems žandikauliams – tada kaina prasideda maždaug nuo 3200 Eur.
- Kaip ir bet kurio ortodontinio gydymo metu (tiek dantis tiesinant breketais, tiek dantų tiesinimo kapomis) – dažnai reikalingas minimalus tarpdančių pašlifavimas.
Kokia yra dantų tiesinimo kapomis eiga?
- Pirminė konsultacija. Pirminės konsultacijos metu atliekama detali paciento dantų, sąkandžio apžiūra, aptariami lūkesčiai, gydymo eiga, dažnai atliekama ir išanalizuojama panoraminė rentgeno nuotrauka. Suplanuojamas burnos ertmės ortodontiniam gydymui paruošimas (prieš ortodontinį gydymą svarbu, kad nebūtų kariesų, būtų atlikta profesionali burnos higiena ir t.t.).
- Antrinė konsultacija. Reikalingų ortodontiniam gydymui duomenų surinkimas: dantys skenuojami skeneriu, atliekamos veido ir dantų fotografijos ir kitų reikalingų duomenų surinkimas. Pakartotinai konsultuojama, atsakoma į iškilusius klausimus.
- Gydytojas paruošia skaitmeninį gydymo planą ir užsakoma kapų gamyba. Atlikus išsamią diagnostiką atliekamas modeliavimas trimatėje skaitmeninėje erdvėje: gydytojas ortodontas sudaro detalų 3D planą – t.y. suplanuojama, kaip dantys judės iki taisyklingos galutinės padėties. Patvirtinus gydytojui galutinį plano variantą – laboratorijoje pagaminami individualūs kapų rinkiniai.
- Pirminis kapų perdavimas pacientui. Kapos perduodamos pacientui (ne visos, o „porcijomis”). Paaiškinamas naudojimas ir priežiūra.
- Periodiniai vizitai pas ortodontą. Gydymo eigoje numatomi reguliarūs apsilankymai pas ortodontą: lankomasi maždaug kas 4-12 savaičių. Vizitų metu atliekamos reikalingos procedūros: priplombuojami nedideli plombos gabaliukai („attachment’ai”). Taip pat gali būti reikalinga pašlifuoti tarpdančius (atlikti interproksimalinę redukciją), priklijuoti „sagutes”, paskiriami elastikai. Įvertinamas progresas.
- Retencinių aparatų gamyba, uždėjimas. Pabaigus ortodontinį gydymą pacientui paskiriamas reteineris (ar keli reteineriai). Reteineris reikalingas tam, kad dantys negrįžtų į pirminę padėtį.
P.S. Skirtingose klinikose – eiga gali šiek tiek skirtis.
Kokia yra dantų tiesinimo ortodontinėmis kapomis kaina?
Dantų tiesinimo kapomis kaina priklauso nuo daugelio faktorių, tokių kaip: sąkandžio patologijos, gydytojo kompetencijos, kapų gamintojo ir t.t.
Ar skauda dantis tiesinant kapomis?
Viskas priklauso nuo individualios situacijos. Kai kurie žmonės teigia, kad jaučia tik „spaudimą/tempimą”, kiti – „maudimą”, o kai kurie – „skausmą”. Šis nemalonus jutimas dažniausiai pasireiškia pirmas dienas po naujo kapų rinkinio uždėjimo. Po to spaudimas/diskomfortas/skausmas praeina.